Sīpolpuķēm jau palieli asni… Glābjam augus no nosalšanas 0

“Kā rīkoties, ja sīpolpuķēm jau ir lieli asni, hiacintei pat rozā zieda gals manāms, bet sola salu?” VALIJA Imantā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Reizēm labākais dārznieka palīgs ir slinkums, joko selekcionārs Guntis Grants. Tur, kur sīpolpuķes iestādītas vēlu, visi asni vēl mierīgi snauž pazemē. Stādījumus, kur tulpēm, narcisēm un hiacintēm asni jau izlīduši, noteikti jāsteidz piesegt ar sausu kompostu, kūdru, skujām. Ber tik daudz, lai asni būtu apsegti. Ja siltais laiks turpinās, izlīdušajiem galiem uzber vēl.

Kompostu un kūdru pavasarī var izlīdzināt un atstāt uz dobes. Kūdras segumu gan nedaudz nokaļķo. Vispiemērotākā būtu tieši no purva ņemta vai rupjas frakcijas kūdra. Ja mulčas slānis ir pārāk biezs, to var samazināt, taču asns būs glābts. Arī skujas varēs noņemt, bet kāda palikusī derēs augsnes irdināšanai. Labāk izvēlēties priežu skujas, sīkos zariņus, ko var savākt silā uz taciņas, to daudz ir arī cirsmās. Lielākus zariņus var saspraudīt zemē ap dzinumiem. Der arī egļu skujas, taču tās ir asas, pavasarī nobirušās netīkami duras rokās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja apbērts ar mulču vai skaidām, tās pavasarī vismaz daļēji nāksies nogrābt, papildus dodot sīpolpuķēm paredzēto pavasara pilnmēslojumu. Skujas un koksnes daļiņas sadaloties patērē augsnes slāpekli, un bez papildmēslojuma puķēm aug dzeltenīgas, vārgas lapiņas.

Piesegšanai neder plēve, pape un citi blīvi materiāli, kas var piespiest, sakropļot vai nolauzt asnu. Šim nolūkam nav piemērotas arī lielās kļavu, liepu lapas.

Labākais variants – pirms sala uzsnidzis sniegs, sliktākais – kailsals. Diemžēl pilnīgi droša padoma sīpolpuķu asnu glābšanai nav, atzīst Guntis Grants, jādomā pašiem, ņemot vērā stādījumu platību un pieejamos materiālus. Sala postījumu dēļ puķes neiznīks, bet apsalušie lapu un ziedpumpuru gali izskatīsies neglīti.

Galvenie rūpju bērni patlaban ir no sēkliņām uzdīgušie sīpolpuķu asniņi, agrās tulpītes. Sniegpulkstenītes nebīstas sniega un sala, tās spēj tikt galā pašas. Nemierīgākās sīpolpuķes var izrakt ar visu saknīti un iestādīt podos. Ērti, ja tās stādītas plastmasas groziņos. Daļu var paglabāt pagrabā, daļu nest istabā un ļaut, lai uzzied, ja reiz tik agri pamodušās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.