Cik lieli sīpoli noder loku audzēšanai? Kuras šķirnes ir piemērotākas? 0
“Cik lieli sīpoli noder loku audzēšanai? Kuras šķirnes ir piemērotākas?” J. KOVAĻEVSKIS
Lociņu audzēšanai pie mums vispopulārākā ir ilgstoši pārbaudītā šķirne ‘Stuttgartter Riesen’. Sarkanos sīpolus parasti lokiem neizmanto, jo tie nav tik aromātiski.
Zemnieku saimniecības “Melnalkšņi” īpašnieks Juris Švarcs iesaka stādīt 25–36 mm diametra sīpolus, kas dod gana augstu un kvalitatīvu loku ražu. No sīkākiem iegūst ļoti maz loku. Stādīšanai der tikai pilnīgi veseli sīpoli. Noteikti nevajag stādīt bojātus ar jau redzamām slimības pazīmēm. Tāpat nav ieteicams izmantot veikalā nopirktus labus, cietus pārtikas sīpolus, jo tie, lai labāk uzglabātos un nesadīgtu, var būt speciāli apstrādāti ar ķimikālijām. Augsnes sastāvs neietekmē steidzināmo loku ražu, galvenokārt tā veidojas uz sīpolos uzkrāto barības vielu rēķina, tāpēc sīpolus stāda tādā augsnē vai substrātā, kāds ir. Lokus var izaudzēt dobēs, uz galdiem vai kastītēs. Pirms stādīšanas augsni vēlams labi salaistīt ar siltu ūdeni. Sīpolus liek cieši citu pie cita, nedaudz iespiežot zemē.
Kad loki saauguši, tos var šķīt pa vienam, tomēr sīpolus īpaši taupīt nav vērts. Labāk tos pēc mēneša izraut, apēst vai pārdot kopā ar visiem baltajiem sīpoliņiem un vietā iestādīt citus.
Protams, var mēģināt audzēt lociņus arī no sēklām. Tagad ir nopērkamas speciālas sīpolu šķirnes (piemēram, ‘Baja Verde’), kas veido ļoti lielu lapu masu. Taču tad audzēšanas vietai jābūt ideāli tīrai no nezālēm. Sēklas dīgst ļoti lēni, pirmajos mēnešos sīpolu asniņi atgādina mazas nezālītes. Sabiezinātais sējums apgrūtina ravēšanu ar rokām. Audzējot lociņus, nav pieļaujams izmantot augu aizsardzības līdzekļus. Herbicīdus drīkst lietot vienīgi pirms sējas.