Šipkēvics: “Radio SWH” akcionārei nāca mājieni, kam būtu jāpārdod radio 0
“Radio SWH”, kas 1993.gadā dibināts kā miljonāra Aināra Gulbja kompānijas “Sofware House Rīga” sastāvdaļa, īpašniekus mainījis vairākkārt. Pēdējo reizi pirms trim gadiem 80% akciju nopirka Tatjana Tolstaja. Viņa ir Krievijas, Maltas un Igaunijas pilsone, kura dzimusi Ukrainā un dzīvojusi Sanktpēterburgā. Bet Vladimira Putina režīma dēļ Krieviju pametusi un jau vairākus gadus apmetusies savrupnamā nelielā piejūras ciematā dažu minūšu braucienā no Tallinas, vēstī TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Tolstaja nolēmusi paplašināt savu pamatbiznesu – kinoteātru tīklu un ieiet Zviedrijas un Somijas tirgū. Tam bija nepieciešama nauda un tāpēc nolēmusi, ka radio biznesam Latvijā jāliek punkts. Par to informēti radio mazākuma akcionāri Filips Rubenis un Jānis Šipkēvics. Tad par Tolstajas plāniem akcijas pārdot interesi izrādījis mediju koncerns no Krievijas – “Rossija Sevodna”.
Radio “SWH direktors” Jānis Šipkēvics raidījumam norāda: “Mūsu trešajai akcionārei no noteiktām aprindām nāca mājieni, ka, ja viņa pārdos savas akcija, tad tās, protams, jādara mūsu kaimiņzemes lielākajam propagandas mediju tīklam – “Russia today”. Cilvēki, kuri nosaka tālāk šīs mediju kompānijas attīstību un izplatīšanos ārpus Krievijas. Es šos cilvēkus nepazīstu un mani ar viņiem nesaveda kopā. Bet es ļoti novērtēju mūsu akcionāres drosmi, ka viņa to nepieļāva.”
Krievijas valsts finansētais mediju koncerns “Rossija Segodnja” Latvijas mediju tirgū vēlējies nonākt jau kopš 2015.gada. Tās vadītājs Dmitrijs Kiseļovs Rīgā gribēja reģistrēt pārstāvniecību. Tomēr Uzņēmumu reģistrs to neļāva. Tad Latvijā darbu sāka Sputnik “informācijas portāls”.
Domēnu “sputnik.lv” aizliedza, bet nu portāls reģistrēts ārvalstīs un turpina strādāt. Ilgāku laiku “Rossija Segodnja” koncernā esošā “Sputnik” radio ierakstus pārraidīja ar bijušo “Saskaņas” – vēlāk partijas “Alternatīve politiķi” – Aleksandru Mirski saistītais “Auto radio”.
“Būdama zolīda kundze, viņa laicīgi par šo te mājienu brīdināja un mēs sapratām, ka mums ļoti ātri jānoreaģē un jāatrod investors, lai šāds darījums pat teorētiski nebūtu iespējams,” skaidro Šipkēvics.
Jānis Šipkēvics uzrunājis vairākus iespējamus radio pircējus, bet daudzi atteikuši. Uzņēmējs Aivars Gobiņš, kura tēvs savulaik bijis viens no “Sofware House Rīga” dibinātājiem, darījumam piekritis.
Viņš pagūst darboties amatos vairāk nekā 20 firmās un biedrībās, kas saistītas ar Meroni.
Vai jūs nemulsina Meroni faktors, – tā raidījums jautā Šipkēvicam, kurš atteica: “Es nekad neesmu ticies ar šo kungu, ko jūs minējāt un nezinu, ko viņš domā un kā viņš izsakās. Es vedu sarunas ar Aivaru Gobiņu. Mēs esam atraduši kopīgu valodu un viens otram uzticamies.”
Aivara Gobiņa amati ir arī šādās firmās: “Kālija parks” – padomes loceklis, “Ventspils tirdzniecības osta” – valdes loceklis, “Ventspils uzplaukumam” – biedrs, “MECHPORT” – valdes priekšsēdētājs, “iLink” – valdes loceklis, “NOORD NATIE VENTSPILS TERMINALS” – valdes loceklis, “VENTKONDENSĀTS” – valdes loceklis, “VB investments” – valdes loceklis, “Baltijas ekspresis” – padomes priekšsēdētāja vietnieks, “Latvijas naftas tranzīts” – valdes loceklis, “OSTAS FLOTE” – valdes loceklis, “Baltic coal terminal” – padomes loceklis, Baltijas asociācija – Transports un loģistika – pārstāvis, “Ventspils ekspedīcija” – valdes loceklks, “Media Support”- valdes loceklis, “Ventbunkers” – valdes loceklis, “VB mediju grupa” – padomes loceklis un vēl citās. Tādi ir LURSOFT dati, ziņo raidījums.
Zvejnieku iela 14A. Šajā majā Ķīpsalā vienā no dzīvokļiem reģistrētas vairāk nekā 20 firmas. Liela daļa no tām saistītas ar Rūdolfa Meroni vārdu. Viena no tām nu kļuvusi par īpašnieku “Radio SWH”. Šonedēļ ne šveicietis Rūdolfs Meroni, ne Aivars Gobiņš nebija sazvanāms un arī sastopams viņa dzīvesvietā pie Baltezera.
Aivara Gobiņa pārstāvētais Rūdolfs Meroni bijis viens no tiem, kurš palīdzējis Ventspils tranzītbiznesa astoņkāji izveidot un paslēpt patiesos labuma guvējus no kontrolējošo dienestu acīm. Pirms 11 gadiem tā saucamās “Lemberga lietas” (Nr.12812003205) ietvaros Meroni iecelts par pārraugu mantai, kas Ģenerālprokuratūras ieskatā varētu būt saistīta ar Ventspils mēra ģimeni. Šo gadu laikā Meroni atpircis akcijas no savā starpā karojošajiem Ventspils tranzītbiznesmeņiem un kļuvis par galveno spēlētāju lielākajās Ventspils kompānijās.
Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras prokurors Juris Juriss “Nekā personīga” norāda: “Procesa virzītājs bija pieņēmis lēmumu par aresta uzlikšanu mantai. Tostarp apsūdzētā Aivara Lemberga aktīviem. Tostarp tādiem aktīviem, kas ir vairāku Latvijas sabiedrību patiesā labuma guvēja tiesības un ņemot vērā, ka procesa virzītājs pieņem šo lēmumu un tiesa viņu akceptēja un daļa šīs mantas nonāca R.Meroni atbildībā. glabāšanā. Šāds lēmums ir spēkā joproām un tiesa šo lēmumu nav atcēlusi.”
“Nekā Personīga” rīcībā nonākušas dokumentu kopijas un vairākas e-pastu sarakstes, kas notikušas starp Šveicē dzīvojošo Meroni un dažādiem biznesa un politikas pārstavjiem Latvijā.
Pirms vēlēšanām medijos izskanējusi iespēja, ka Meroni sniedzis palīdzību partijai “KPVLV”. Bet mēģinājumi ietekmēt politisko vidi bijuši arī iepriekš. Meroni privāti vairākkārt sarakstījies ar Ģirtu Valdi Kristovski un organizējis abu tikšanos Šveicē.
25 tūsktoš eiro vērtu sadarbības līgumu slēguši Gobiņš un kādreizējā politiķe Inga Antāne ar partiju aizkulisēs strādājošo konsultantu Guntaru Kukulu par konsultācijām sabiedrisko attiecību jomā.
Arī Kukuls sazinājies ar Meroni, kuram stāstījis, ka sadarbībai ar šveicieti esot gatavas gan partija “Vienotība”, gan “Saskaņa”.
Lai arī tradicionāli Aivars Lembergs noliedzis, ka guvis privātu labumu no Ventspils tranzītbiznesa kompānijām, Meroni pēdējo gadu tēriņi un uzdzīvošana regulāri izpelnījusies paša Lemberga un viņu atbalstošo mediju asu kritiku. Kā apliecināja Lemberga lietas prokurors, par šiem interesantajiem darījumiem jau vairākkārt ir sniegtas ziņas Valsts ieņēmumu dienestam. Bet dienesta rīcība pagaidām neesot sekojusi.
Prokurors Juriss piebilst: “Materiāli, kas ir nonākuši prokuratūras rīcībā tika pārsūtīti VID, lai savukārt VID tālāk vērtē vai šādas darbības ir jau notikušas ar šo mantu brīdī, kad šis procesa virzītājs jau bija Rīgas apgabaltiesa. Uz doto brīdi nevaru apstiprināt šādus faktus.”
Kad tika nosūtīti materiāli Valsts ieņēmumu dienestam (VID), – uz šo jautājumu Juriss sacīja: “Ir pagājis labs laiks, kamēr viņi pēta. Ir nozūtīts vairākkārt VID. Šie materiāli bija arī apjomīgi. Arī ārvalstu valodā, bet tas ir VID kompetence tikt galā ar vienu no nodokļu maksātājiem.”
Īsi pirms raidījuma Aivars Gobiņš atsūtīja dažas atbildes uz mūsu jautājumiem. Pēc viņa teiktā “SWH” jaunais īpašnieks neesot Meroni, bet kāda Austrijas firma. Pretēji sižetā dzirdētajam, Guntars Kukuls esot bijis iesaistīts “SWH” pircēju meklēšanā. Un akciju pārdošanas darījums nav vēl pilnībā noslēdzies.
“SWH” šobrīd gatavojot nepieciešamos dokumentus, ko prasa nesenie grozījumi likumos. Tie nosaka, ka masu mediju īpašnieku maiņa var notikt tikai ar Ministru kabineta akceptu.