Sintija Broka: Mēs kā Rietumu sabiedrības sastāvdaļa neesam redzējuši un nosodījuši Izraēlu par tās veiktajiem noziegumiem Palestīnā 190
TV24 speciālizlaidumā par situāciju Izraēlā un Gazas joslā komentāru sniedz Sintija Broka, Latvijas Ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja.
“Vienmēr un īpaši šajā konfliktā sabiedrība vienmēr ir dalījusies divās pilnīgi radikāli atšķirīgās nometnēs. Bet, raugoties no starptautiskās sabiedrības lomas un atbalsta, es jau šajās dienās esmu uzsvērusi, ka, manuprāt, tas ir absolūts starptautiskās sabiedrības bezatbildības rezultāts. Mēs, kā Rietumu sabiedrības sastāvdaļa, kā galvenie starptautisko tiesību aizstāvji pasaulē, tostarp arī tagad karā Ukrainā, gadu desmitiem neesam redzējuši un neesam nosodījuši, neesam saukuši pie atbildības Izraēlu par tās veiktajiem dažāda veida noziegumiem Palestīnā, kas saistās ar okupāciju, kas saistās ar setlera kustībām, kas saistās ar humanitāro tiesību pārkāpumiem” skaidro Broka.
“Šis starptautisko tiesību pārkāpumu kopums ir ārkārtīgi liels. Pieņemtas virkne ANO rezolūcijas, kas nosoda, bet patiesībā Izraēla nav saukta pie atbildības dēļ ciešās sadarbības ar Amerikas Savienotajām Valstīm un pārējo Rietumu civilizāciju. Līdz ar to Izraēla jau vēsturiski ir bijis viens no spilgtākajiem piemēriem, kas diemžēl ir akcentējis Rietumu duālo pieeju likumā balstītās sistēmas noturēšanā, demokrātijas lomai starptautiskā līmenī un, protams, arī valsts pārvaldes principiem,” turpina viņa.
“Arī pats Netanjahu un viņa valdība ir ārkārtīgi kontraversiāla ar nesenajiem lēmumiem, ar to, ko šie lēmumi spējuši izraisīt, kādas emocijas spējuši izraisīt Izraēlas sabiedrībā. Un ir jāsaka, ka šobrīd diemžēl vai par laimi Izraēlas sabiedrība nostājā pret Netanjahu, lai arī, protams, ir skaidrs, ka jāpretojas šim iebrukumam, bet kopumā, ja atkāpjamies un raugāmies uz Izraēlas sabiedrības nostāju pret pastāvošo valdību, tā nav vienota sabiedrība. Ir pietiekami daudz izaicinājumu, ar ko valdībai ir jāsaskaras. Šie nesenie tiesas jautājumi, ierobežošana un visas šīs demonstrācijas, ko mēs pēdējā gada laikā varējām redzēt, liecina, ka tomēr šī sašķeltība par pastāvošo sistēmu Izraēlā arī pastāv,” norāda pētniece.