Foto. pexels.com/Aleksandr Gorlov

Sinoptiķi vēro notiekošo virs Sibīrijas… Tas rada bažas par kritiskiem laikapstākļiem gaidāmajā ziemā 0

Neparasts sniega daudzums no Sibīrijas līdz pat Ziemeļamerikai oktobra beigās var destabilizēt polāro virpuļu sistēmu, izraisot šoziem aukstus un sniegotus laikapstākļus visā ASV, Kanādā un Eiropā.

Reklāma
Reklāma
Gēni nav vainojami: 7 faktori, kas liek tev ātrāk novecot 4
Kokteilis
7 zodiaka zīmes, kuras vēl šogad īstenos savus lolotākos sapņus 2
TV24
“Ir cilvēki, kuri nemaz nezina, ka ir jāmaksā šis nodoklis,” nodokļu konsultants atklāj baisu ekonomikas “bedri” Latvijā
Lasīt citas ziņas

No Sibīrijas līdz Ziemeļamerikai oktobra pēdējās divās nedēļās tiek prognozēts ievērojama sniega sega, liecina Andreja Flisa no Severe Weather Europe (SWE) analīze. Šī agrīnā sniega segas uzkrāšanās varētu būtiski ietekmēt gaidāmo ziemu visā planētas ziemeļu puslodē.

Sniegs jau oktobrī var izjaukt polārā virpuļa, liela mēroga ciklona, ​​kas centrēts ap Ziemeļpolu un kas ietekmē laika apstākļus vidējos platuma grādos, stabilitāti. Proti, sniega sega ziemeļu puslodē rudenī var izraisīt nestabilākas gaisa spiediena sistēmas, kas tālāk nodrošinās bargāku aukstumu un pastiprinātus sniegputeņus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Meteorologi rūpīgi uzrauga plašu zema spiediena sistēmu, kas šobrīd veidojas virs Sibīrijas. Šai sistēmai ir izšķiroša nozīme, veidojot pamatu ziemas apstākļiem.

Polārais virpulis, kas stiepjas no Arktikas līdz vidējiem platuma grādiem, visu sezonu mainās pēc spēka un formas. Kad šī sistēma vājinās, tas var izraisīt ievērojamas laika apstākļu izmaiņas. Palielināta oktobra sniega sega var izraisīt spēcīgākas augstspiediena sistēmas attīstību, kas savukārt vēlāk ziemā varētu vājināt polāro virpuļu. Vājāks virpulis ļauj aukstam polārajam gaisam izplūst tālāk uz dienvidiem, ietekmējot tādus reģionus kā ASV un Eiropa ar potenciāli bargiem ziemas apstākļiem.

Pašlaik sniega sega virs Eirāzijas pārsniedz 10 miljonus km² (3,86 miljonus kvadrātjūdzes), kas ir trešais augstākais līmenis pēdējo 20 gadu laikā. Šis straujais sniega segas pieaugums, kas ir virs normas šim gadalaikam, ir kritisks rādītājs iespējamām ziemas laikapstākļu dinamikas izmaiņām.

Turklāt neparasts spiediena modelis stratosfērā līdzās sasilšanas anomālijai polārā loka rietumu pusē liecina par novājinātu polāro virpuļu spēku. Prognozes liecina, ka no decembra līdz janvārim stratosfēras vēja ātrums var samazināties, kas vēl vairāk liecina par vājāka polārā virpuļa iespējamību. Šī vājināšanās var izraisīt pēkšņu stratosfēras sasilšanas (SSW) notikumu, kas, kā zināms, izraisa krasas laika apstākļu izmaiņas.

Polārā virpuļa sabrukums varētu pavērt ceļu sniegputeņiem, kas pārsniedz vidējos ātrumus un spēcīgumu gan Eiropā, gan ASV austrumos, jo novājinātais virpulis ļauj aukstam arktiskajam gaisam iekļūt dziļāk šajos reģionos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.