Sinepes: ko tās dod ēdienam 0
Aizrautīga saimniece nespēj vienaldzīgi paiet garām veikala plauktam, kurā rindojas dažādu šķirņu sinepju burciņas. Jānopērk! Ja nu mājās krājumi beigušies? Jānopērk, jo gribas ko jaunu pamēģināt.
Sinepes asumam
Sinepes ceļ godā jau gadu tūkstošiem gandrīz visur pasaulē. Tās vienlīdz labi izmanto ne tikai kulinārijā, bet arī dziedniecībai, skaistumkopšanā un saimniecībā.
Sinepju trakumu raksturo krāsas – ir melnās sinepes (dēvētas arī par īstajām vai franču sinepēm), Sarpetas sinepes (zināmas kā krievu vai zilās sinepes) un baltās sinepes (dzeltenās vai angļu sinepes). Atkarībā no veida, tās tiek izmantotas pulvera vai eļļas gatavošanai. Slaveno Dižonas sinepju pamatā ir melno sinepju sēklas. Balto sinepju sēklas dziedniecībai izmantoja jau Senajā Romā un Grieķijā. To dēvēja par melnās sērgas iznīcinošo un karstuma augu.
Neēd karotēm
Sinepes izmanto kā piedevu galertiem un desu izstrādājumiem, gan dažādu cepešu gatavošanai. Ja gaļu pirms likšanas krāsnī apziež ar sinepēm, cepšanās procesā tā zaudē mazāk šķidruma, ir sulīgāka un aromātiskāka. Sinepju, medus un garšvielu maisījumā gaļu lieliski marinēt – jo īpaši vistu spārniņus. Savukārt ceptu nēģu cienītāji garšas nianses var bagātināt, nēģus pirms likšanas želejā vai marinādē papildinot ar sinepju piedevu. Ja tīkama ir medus un sinepju kombinācija, veikalos vērts pameklēt arī sinepes ar medu – ražotāji tādas piedāvā.
Sinepes stimulē kuņģa sulas izdalīšanos, rosina apetīti un palīdz sagremot smagu barību.
! Ja sinepes pievieno mērcēm vai sautējumiem, tas jādara gatavošanas beigās, jo karsēšanas procesā sinepju pikantums un specifiskais aromāts zūd.