“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 225
Kanāla TV24 raidījumam “Nedēļa. Post Scriptum” izdevies sazināties ar latviešu pianistu Vestardu Šimku, kurš pēdējos mēnešos nav slēpis savu viedokli par Covid-19 vakcināciju un aktīvi iesaistījies dažādās diskusijās.
Lūgts komentēt, cik smaga viņam bijusi izvēle nevakcinēties un nekoncertēt Latvijā, Šimkus sacīja, ka jau iepriekš to ir teicis un atgādinājis, ka vakcinācija ir un tai ir arī jābūt brīvprātīgai.
Viņš savu brīvprātīgo lēmumu esot pieņēmis, pamatojoties uz patstāvīgā domāšanā balstītiem secinājumiem. Līdz ar to viņam nepatīk, ja kāds – vai tā ir valsts vara vai kāds privāts cilvēks, kas vēlas viņu šantažēt, – pierunātu viņu darīt to, ko viņš nevēlas.
“Līdz ar to es gluži vienkārši sekoju saviem principiem un savai sirdsapziņai un sapratu, ka esmu spiests pārtraukt savu koncertdarbību par spīti tam, ka es esmu pilnībā vesels, varu jebkurā nepieciešamajā laikā uzrādīt negatīvu inficēšanās testa rezultātu,” klāstīja Šimkus, piebilstot, ka vispār viņš koncertējot parasti viens un ar pietiekamu distanci no auditorijas.
Tāpēc viņš neredz pamatojumu Ministru kabineta noteikumiem, kas, pēc viņa teiktā, ir “izteikti diskriminējoši”, jo tie paredz, ka nevakcinēti mūziķi nedrīkstot uzstāties.
“Saprotu, ka man ir nepieciešams savu nostāju paust un pamatot, kā vien es to varu, jo šeit tomēr uz spēles ir ļoti būtiskas lietas,” norādīja Šimkus, uzskaitot tās: cilvēktiesības, brīvība, demokrātiska valsts. Un galu galā uz spēles esot arī drošība.
Pēc viņa sacītā, nepamatota diskriminācija ir arī tas, ka vakcinēti cilvēki drīkstot dzīvot sabiedrisko dzīvi, lai gan inficējas tāpat, bet nevakcinētie nedrīkst. Tas, ka tā esot diskrimācija, esot minēts arī medicīnas žurnālā “The Lancet”. Proti, tajā esot rakstīts, ka nevakcinētu cilvēku stigmatizācija ir nepamatota, ņemot vērā, ka vienādi slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie.
Līdz ar to Šimkus vēlreiz uzsver, ka vakcinācijai vajadzētu būt brīvprātīgai. Savukārt, ja cilvēki grib rūpēties par drošību, tad esot pieejams ātrs tests.
Šimkus arī atzīmēja, ka esot pamanījis cilvēku reakciju uz viņa paziņojumu, ka viņš pārtrauc koncertēšanu.
“Sabiedrības reakcijā gluži vienkārši atspoguļojas tas, cik sašķelti mēs esam šobrīd, un šo te sašķeltību pārdzīvo abas puses – gan tie, kas ir par piespiedu vakcināciju, gan tie, kas ir pret piespiedu vakcināciju. Bet atcerēsimies, ka pašu sašķeltību izraisa tieši konkrēti valdības lēmumi, kas šo sākotnēji brīvprātīgo vakcināciju ir padarījuši par piespiedu vakcināciju. Ja šī vakcinācija turpinātu būt brīvprātīga, tad sabiedrības sašķeltība vienkārši nenotiktu,” uzsvēra Šimkus.
Jautāts, vai notiekošais Latvijā viņam rada vēlmi vai pārdomas par Latvijas pamešanu un došanos koncertēt uz citām valstīm, Šimkus teica, ka Latvija viņam ir ļoti dārga un mīļa. Tāpēc viņš cenšas turēties, cik vien iespējams. Savulaik jau esot dzīvojis ārzemēs, bet nu jau pagājuši vairāki gadi kopš viņš ir atgriezies un dzīvo Latvijā.
“Šobrīd, godīgi sakot, man būtu ļoti smagi pamest šo valsti tik grūtā brīdī,” atzina Šimkus, piebilstot, ka šeit ir viņa ģimene, mājas un tuvie cilvēki. Tāpēc “pamest to kā žurkai, kas bēg no grimstoša kuģa, es neesmu apsvēris”.
Lūgts komentēt, vai viņam kā izcilībai būtu jābūt tiesībām uz izmaiņām noteikumos, Šimkus teica, ka nekādā gadījumā. Turklāt noteikumiem esot jābūt maksimāli nediskriminējošiem.
Visu raidījuma “Nedēļa. Post Scriptum” 3.decembra epizodi skaties šovakar kanālā TV24 plkst.22.