‘Bérénice’
‘Bérénice’
Foto – Sandra Ruska

Siltumu mīlošās francūzietes Gallijas rozes. Kā tās audzēt pie mums? 0

Vai Gallijas rozes aug arī Latvijā? ANITA OGRĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Senā Gallijas jeb franču roze (Rosa gallica) savvaļā aug Eiropas centrālajā un dienvidu daļā. Tas ir līdz 1 m augsts, ložņājošs krūms ar diezgan lielām, ādainām lapām un ļoti smaržīgiem, pildītiem rozā ziediem, kas plaukst jūnija otrajā pusē. Augļi ir līdz 2 cm plati, ķieģeļsarkani, bet vitamīnu ziņā diezgan mazvērtīgi. Gallijas rozi pavairo ar atvasēm un sēklām.

Agrāk vēsturiskās Gallijas rozes šķirnes un hibrīdus plaši audzēja Eiropas un Āzijas dārzos. Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta stāsta, ka mūsdienās tās aizstātas ar ilgāk ziedošām citu sugu rožu šķirnēm, piemēram, angļu rozēm, kas, starp citu, veidotas no Gallijas rozēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā šīs vēsturiskās rozes audzē maz, jo krūmi ir ļoti jutīgi pret salu, turklāt zied tikai vienu reizi sezonā. Ja tomēr vēlas audzēt, dārzā tām jāatvēl labākā vieta – no vējiem pasargāta, saulaina, kur nav pārmērīgs karstums. Lielākā seno rožu kolekcija ir izveidota Rundāles pils parkā, kur var apskatīt Gallijas rozes šķirnes ‘Lustre d’ Eglise’, ‘Rosa Mundi’, ‘La Rose de Provins’.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.