Publicitātes foto

Siltums no radiatoriem. Kuri labāki? 1

Racionālai mājas apkurei nepieciešams labs apkures katls un teicami radiatori, kas katla sasildīto ūdeni pārvērš istabas omulībā. Siltuma atdevei izmanto čuguna, tērauda (lietos un paneļu), kā arī alumīnija un bimetāliskos radiatorus. Čuguna ribu radiatori joprojām ir pieprasīti, jo tie siltumu izdala vienmērīgi un ilgi saglabā, čuguns turklāt ir izturīgs pret koroziju. 


Reklāma
Reklāma

 

Čuguna vai tērauda

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Šobrīd ir nopērkami 300 – 800 mm augsti un 90 – 140 mm dziļi radiatori. “Mūsdienīgi čuguna radiatoru modeļi ir “Viadrus Klasik” (tradicionāli), “Bochemia” (retro) un “Styl” (modīgi). No fabrikas tos atved balti krāsotus, un mājās iespējams pašam nokrāsot pieskanīgā tonī,” iesaka SIA “Fan” valdes priekšsēdētājs Aivars Ģinis. “Ja vēlas ko krāšņāku, var iegādāties “Retro Lux” un “Nostalgija” sērijas čuguna radiatorus. Reljefie lējumi, krāsojums un furnitūra padara tos par skaistu telpas dizaina elementu. Protams, vēsturiskā tehniskā dizaina priekšmetam, kurš ir precīza Viktorijas laika radiatora kopija, būs lielāka cena,” piedāvā SIA “Siltumtehnika SB” veikala vadītājs Māris Rubīns.

 

Šobrīd pieprasīti ir tērauda radiatori. Tie ir vieglāki par čuguna radiatoriem, metāls ir plānāks, un sildķermenis ātrāk iesilst. Izstrādājumiem ir divi varianti: lietajiem radiatoriem ikvienu sekciju atlej kā veselu detaļu, bet ekstrūzijas radiatoriem katra sekcija sastāv no trīs mehāniski savienotiem elementiem.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Radiatora ribas no abām pusēm sedz paneļi, kas palielina siltumatdevi un veido līdzenu virsmu. “Ieteicams tērauda radiatora modelis ir “Purmo Air” ar svaigā gaisa padevi tieši aiz radiatora,” iesaka firmas “Rettig Radiators” direktors Indulis Krūmiņš. Arī Eiropas būvnormatīvi iesaka uz katriem diviem cilvēkiem izvietot vienu ar svaigā gaisa sistēmu aprīkotu radiatoru.

 

Atbilstoša jauda

Radiatorus iedala tipos, kurus apzīmē ar divciparu skaitļiem. Pirmais cipars rāda, cik radiatoram ir ūdens sienas jeb paneļi, caur kuriem cirkulē apkures sistēmas ūdens, bet otrs cipars – cik siltumapmaiņu rindu atrodas starp ūdens sienām (populārākie ir 11. un 22. tipa radiatori). Pēc radiatoru siltumatdeves jeb jaudas vatos (W) rēķina telpas platību, ko tas spēj apsildīt, vērā ņem arī ar telpas augstumu un izmantošanas mērķi. Ja vieta radiatoriem ierobežota, izmanto 33. tipu. Rēķina, ka uz 1 m2 vidēji siltinātas telpas nepieciešams 80 – 100 W radiators. Ja māja ir vāji siltināta, būs nepieciešams par 20% jaudīgāks radiators.

Radiatoru konstrukcija nodrošina labu siltuma plūsmu un ļauj izvairīties no putekļu uzkrāšanās. Radiatori var būt krāsoti, hromēti un zeltīti, tos iespējams pieskaņot jebkuram interjeram. Kvalitatīvs fabrikas pārklājums nodrošina krāsojumam augstu noturību, tomēr tos var krāsot arī pats.

 

Uzziņa

* Uz vienu kvadrātmetru 3 m augstā telpā tiek tērēts no 60 līdz 150 W/m2.

* Uzstādot radiatorus, ievēro attālumu no grīdas un palodzes. Radiatora augstumam no grīdas jābūt 15 cm, līdz palodzei vismaz 10 – 15 cm.

* Radiatorus stiprina pie sienas vai zem loga, var arī iebūvēt grīdā, kas dažkārt ir vienīgais iespējamais risinājums telpās ar logiem līdz grīdai.

* Radiatorus un termoregulatorus nedrīkst aizklāt ar aizkariem, kas samazina gaisa cirkulāciju.

* Renovējot daudzdzīvokļu mājas, vecos čuguna radiatorus var aizstāt ar tādiem tērauda radiatoru modeļiem, kuriem attālums starp ūdens izvada un pievada vietām ir atbilstošs vecajam standarta pieslēgumam, un maiņas laikā nav jāveic lielas pārbūves.

* Mainot čuguna radiatorus, to aizmugurē uzlīmē alumīnija foliju ar putuplasta kārtu “Pepe Reflekt”, kas atstaros siltumu telpā, nevis sildīs sienas.

Reklāma
Reklāma

* Tā kā radiatori ir pakļauti korozijai, nav vēlams izlaist no tiem ūdeni un atstāt tukšus ilgāk par divām nedēļām.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.