Siltumnīcas sagatavošana jaunai sezonai: dezinficēšana un augsnes sagatavošana 14
Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis
Ar ko pirms jaunās sezonas dezinficēt siltumnīcu un augsni, izņemot jau zināmo sēru? Kā labāk pavasarī sagatavot siltumnīcu jauniem stādiem? Jautā Linda V. Konsultē dārzeņkopības eksperte Mārīte Gailīte.
Siltumnīcas dezinfekcija ir viens no svarīgākajiem profilaktiskajiem pasākumiem, lai ierobežotu slimības un kaitēkļus.
Rudenī pēc ražas novākšanas svarīgi no siltumnīcas izvākt pilnīgi visas augu atliekas, izravēt nezāles, aiznest prom pārējās lietas: podiņus, kastes, spaiņus, lejkannas, auklas. Ieteicams katru gadu ņemt jaunus mietiņus un auklas. Siltumnīcai uz ziemu jābūt pilnībā tukšai.
Tīra siltumnīcas segumu un izvāc visu lieko
Mārīte Gailīte iesaka pēc visa liekā izvākšanas polikarbonāta un stikla siltumnīcas no iekšpuses mazgāt ar siltu ūdeni, kam pievienots kāds no mazgāšanas līdzekļiem, piemēram, Fairy. Zaļgana jumta krāsa liecina par aļģēm, kas samazina siltumnīcas seguma gaismas caurlaidību, tāpēc vēlams nomazgāt arī ārpusi. Aļģes ir grūti nomazgāt, un, iespējams, process būs jāatkārto arī pavasarī.
Polikarbonātu nedrīkst berzt un tīrīt ar asu instrumentiem, jo var to sabojāt. Siltumnīcas mazgāšanai izmanto mīkstu trauku vai vannas sūkli, suku ar mīkstiem sariem.
Nekādus citus spēcīgus ķīmiskus dezinfekcijas līdzekļus piemājas siltumnīcā labāk nelietot.
Sāk tīrīt no siltumnīcas augšas virzienā uz leju. Ar suku notīra konstrukcijas un celiņu segumu, ja tāds ir.
Siltumnīcas koka konstrukcijas vēlams noklāt ar kādu antiseptiķi, kas aizkavē koksnes bojāšanos un samazina iespēju, ka tajā pārziemos kaitēkļi un slimību ierosinātāji.
Vajadzētu nomazgāt arī visus darbarīkus un citu inventāru, ko izmanto siltumnīcā. Ja lieto pilienlaistīšanas sistēmu, vajag iztīrīt arī to.
“Plēves seguma siltumnīcas visērtāk mazgāt ar spēcīgu ūdensstrūklu. Tomēr vislabāko dezinfekciju plēves seguma siltumnīcā pilda ultravioletais starojums saulainās februāra un marta dienās, kad gaisā ir maz putekļu un saule spīd īpaši spoži,” uzskata Mārīte Gailīte.
Audzē zaļmēslojumu un iestrādā trihodermīnu
Nekādi līdzekļi augsnes dezinfekcijai Latvijā nav reģistrēti, tāpēc jālieto citas metodes. Ideāli, ja vismaz reizi divos gados var nomainīt augsnes 20– 40 cm dziļumā.
Tomēr praksē tas ne vienmēr ir iespējams, tāpēc augsnes dezinfekcijai rudenī var sēt zaļmēslojumu. Tas gan jādara uzreiz, tiklīdz no siltumnīcas izvāktas augu atliekas. Svarīgi zaļmēslojuma augus laikus iestrādāt augsnē – atstājot tos līdz vēlam pavasarim, var attīstīties pelēkā puve.
Parasti izmanto baltās sinepes vai rudzus, kuru sakņu izdalījumi nomāc mikroorganismus, dezinficējot augsni.
Pavasarī siltumnīcas augsnē der iestrādāt kādu no mikrobioloģiskajiem preparātiem, piemēram, trihodermīnu, kas veicina labvēlīgas augsnes mikrofloras attīstību, nomāc patogēnās baktērijas un bagātina augsnes sastāvu.
Sauso preparātu izkaisa uz augsnes un iestrādā ar grābekli, kapli apmēram 5 cm dziļi vai iefrēzē.
To var darīt īsi pirms dobju sagatavošanas, bet labāk 5–7 dienas, pirms kaut kas tiek sēts vai stādīts.
Augsnes temperatūrai jābūt vismaz 10 0C, un jāizvēlas apmākusies diena.
Darbi pavasarī
Pavasarī siltumnīcā pamatmēslojumā var iestrādāt minerālmēslus. Mārīte Gailīte iesaka NovaTec Classic komplekso mēslojumu, kas no citiem minerālmēsliem atšķiras ar krietni sīkākām (Ø 2–4 mm) granulām, nodrošinot vienmērīgāku mēslojuma izkliedēšanu un labāku saskari ar augsni.
Turklāt NovaTec mēslojumi satur nitrifikācijas inhibitorus – vielas, kas aizkavē slāpekļa pārvēršanos no amonija formas nitrātjonā. Rezultātā slāpeklis neizskalojas no augsnes un pēc mēslojuma iestrādāšanas augiem pieejams ilgāku laiku. Parastā deva ir 50 g/m².
Kūtsmēslu vietā piemājas siltumnīcā daudz drošāk un ērtāk izmantot labi sadalījušos kompostu vai dārzkopības preču veikalos nopērkamas dažādu ražotāju organiskā mēslojuma granulas.
Augsnes ielabošanai noderīga ir neitralizēta kūdra, kas uzlabo augsnes fizikālās īpašības, padarot to irdenāku un palīdzot uzturēt mitrumu. Tomēr nav iespējams dot precīzu recepti augsnes sagatavošanai, jo augsnes apstākļi katrā siltumnīcā atšķiras.