Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus? 0
Plēves siltumnīcā pēkšņi sāka vīst tomāti. Dažiem apvīta tikai galotnītes un vīte mazinājās, bet citi novīta pavisam. Vai vainojams tas, ka lielajā lietū siltumnīcas celiņā ieplūda ūdens, bet plēves māju, kas bija sakarsusi kā pirts, atvēru vēlu? Varbūt tas notika tāpēc, ka pavasarī tomātiem lietoju zirgu mēslus un augus bojāja zemesvēži, kas tajos mēdz savairoties? ANNA ENGURES NOVADĀ
– Visticamāk, tomātu vītē vainojams pārāk liels slapjums, – secina tomātu kolekcionāre un audzētāja Elga Bražūne. – Tomāti nav augi, kas var dzīvot purvā. To sakņu sistēma slapjumam nav piemērota.
Saknes pārāk lielajā mitrumā noslāpa, jo augsne sablietējās, spriež tomātu audzētāja. Tāpēc siltumnīcu nevajag ierīkot vietās, kur ir augsts gruntsūdens līmenis un ilgstoši krājas mitrums. Saimniekam arī jāzina, vai ūdens dēļ var veidot padziļinātus celiņus.
Ja tomāti jau ir pilnībā novītuši, glābt ir par vēlu. Izraut stādus gan nevajag, jo augļi uz auga ienāksies labāk nekā nelaikā norauti. Ja saimniece būtu rīkojusies tūliņ pēc ūdens līmeņa krišanās, augiem vēl varēja palīdzēt. Audzētāja iesaka šādā situācijā puscentimetra dziļumā uzrušināt augsnes virskārtu (tomāti necieš dziļu kaplēšanu un rosīšanos sakņu sistēmā), lai mitrums labāk iztvaiko. Lieko ūdeni izvadīt palīdzētu arī tas, ja augsni sadurstītu ar dārza dakšām.
Versiju par zemesvēžiem Elga uzskata par maz iespējamu, jo vai nu šie tik ilgi, visu vasaru, sēdētu pazemē un gavētu, lai rudens pusē sāktu savus posta darbus. Ja siltumnīcā būtu zemesvēži, tomāti būtu apskādēti drīz pēc iestādīšanas.