Siltummīļi kivano: vai tos var audzēt Latvijā? 0
“Vai kāpelējošos gurķus – kivano – var audzēt Latvijā? Kāda ir agrotehnika?” BENITA UGĀLĒ
Kivano jeb ragainais gurķis (Cucumis metuliferus) ir eksotisks ķirbjaugs, kura dzimtene ir Dienvidāfrika. Kāpelējošais vai ložņājošais viengadīgais augs var sasniegt līdz pat 5 m garumu. Lapas līdzinās gurķu lapām, klātas ar sīkiem, asiem matiņiem, it īpaši lapas apakšpusē. Nelielie ziedi ir dzelteni. Augļa izskats atgādina zaļgandzeltenu, ragainu, dzelkšņainu gurķi. Pārgriežot redzams zaļš mīkstums un daudz baltu, sīku sēklu. No viena auga var iegūt 7–10 augļus.
– Gan gurķiem, gan kivano ir līdzīga agrotehnika, vienīgi ragainie gurķi prasa mazāk mitruma un vairāk siltuma. Tāpēc mūsu klimata apstākļos kivano labāk audzēt siltumnīcā. Laukā augļi ienākas tikai ļoti karstās vasarās, turklāt iestādīti aizvējā, gar balstiem uz augšu pie kādas ēkas sienas dienvidu pusē, – stāsta dārzkopības entuziastu kluba “Tomāts” biedre, apskates saimniecības ”Lejasvagaļi” saimniece Inta Lielbārde.
Kivano noteikti jāaudzē no dēstiem. Sēklas sēj reizē ar ķirbjiem – parasti aprīļa beigās, maija sākumā. Lai ātrāk uzdīgtu, pirms sēšanas tās ieteicams 12 stundas mērcēt remdenā ūdenī. Izsēj dēstu audzēšanas kastītēs vai podiņos, gurķu dēstu audzēšanas substrātā. Sēklām uzber 0,5 cm biezu irdena substrāta kārtu. Diedzēšanas laikā nepieciešama +20 °C temperatūra un pietiekams mitrums. Kastītēm (podiņiem) uzklāj polietilēna plēvi vai uzliek stiklu. Sēklas sadīgst aptuveni nedēļas laikā. Divu vai trīs īsto lapu laikā dēstus izpiķē lielākos podiņos vai izstāda paliekošā vietā. Kivano pārstāda siltumnīcā trūdvielām bagātā, irdenā augsnē. Ragainie gurķi necieš salnas, ir siltumprasīgi, tāpēc optimāla ir +20…+25 °C temperatūra.
– Kivano veido daudz stīgu, tāpēc siltumnīcā stādu ne vairāk par diviem dēstiem. Augi jāuzsien tāpat kā gurķi. Tiem strauji veidojas sānu dzinumi, tāpēc daļu vajag nogriezt, citādi krūmi būs pārāk biezi un izplešoties aizņems pat ceturtdaļu siltumnīcas platības, – brīdina dārzkope. – Augļi garšas ziņā nešķiet nekas sevišķs. Garšo pēc negatavas melones. Tomēr kivano ir citas ievērības cienīgas īpašības – tie ir ļoti dekoratīvi, tāpēc telpās der par interjera elementu. Arī izstādēs Dabas muzejā apmeklētāji vienmēr ļoti priecājas par ragainajiem gurķiem.