Siltumam un elegancei lakati, šalles 0
Ziemas aukstumā pēc siltuma varēja lūkoties TLMS “Rītausma” darbu izstādē. Lūk, daži plecu lakati un šalles!
Konsultēja TLMS “Rītausma” vadītāja Biruta Bīriņa.
Lapiņas lakatam tamborē atsevišķi. Tad notamborē apmales josliņas, no kurām izveido lakata trijstūra formu. Lapiņas pie apmales joslām piešuj ar raganas dūrienu.
Volānšallēs bagātīgi izmanto vairāku krāsu dzijas, turklāt kuplumam – arī pūkainās, tostarp spurainās efekdzijas. Noder arī mājās iekrājušies kamoliņi, kas palikuši pāri no citiem adījumiem. Šai volānšallei izraudzītas vairāku saskaņotu zemes toņu dzijas. Adīt sāk no vidus turp un atpakaļ gaitā tikai labiski. Dažās kārtās izmantota arī mohēra, kas piešķir šallei vēlamo kuplumu.
Lakats adīts zig-zag rakstā un joslas pakāpeniski paplatinātas, pieaudzējot valdziņus. Izmantotas vairāku zaļo toņu dzijas un efektdzija – kopā ap 0,5 kg.
Studijas rokdarbnieces iecienījušas melanžēto dziju, kas paver iespējas interesantai krāsu spēlei. Šalle tamborēta no pusaplīšiem, kas seko cits citam, veidojot savdabīgu rakstu.
Šalle mežģīņu rakstā no “Ogres pusvilnas dzijas”.
Šim lakatam izraudzīta pusvilnas dzija. Vispirms notamborē ornamentus – tauriņus. Katram apkārt – vairākas gaisa cilpiņas, un ar tām savieno visus ornamentus.
Plecu lakatam izmanto kokvilnas tambordiegus. Tamborēt sāk no stūrīša – izveido motīvu un to palielina līdz iecerētajam lakata izmēram. Tāds darbs pa spēkam jebkurai rokdarbniecei, jo raksts ir gaužām vienkāršs – garie stabiņi ar apmetumu. Arī maliņas aptamborē ar garo stabiņu.
Rombiņu rakstā
Materiāli
“Ogres pusvilnas dzija”: bēšā apmēram 400 g, dzeltenā – 150 g un pelēkā – 250 g.
Darba gaita
• Iesāk tamborēt ar trim gaisa cilpiņām no apakšējā stūra.
• Motīvus – rombiņus – tamborē rievotā rakstā (skatīt zīmējumu). Tamboradatu iedur no virspuses cilpiņas aizmugurē. Katru krāsainā raksta joslu veido četras rindiņas.
• Beigās motīvus aptamborē ar gaisa cilpiņām un savstarpēji savieno. Pavedienu galus var aptamborēt, veidojot nākamo krāsaino joslu.
• Lakatu veido, cik lielu vēlas.
• Kad visi rombiņi gar trijstūra malām satamborēti, iesien bārkstis.
Apzīmējumi:
o – gaisa cilpiņa
T – īsais stabiņš