Silts un mitrs laiks veicina kartupeļu lakstu puves attīstību. Sargi savus kartupeļus! 5
Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis
Kādus līdzekļus var lietot kartupeļu lakstu puves ierobežošanai mazdārziņā? Jautā Rita S. Konsultē Valsts augu aizsardzības dienesta Zemgales reģionālās nodaļas vecākā inspektore Inese Liepiņa.
Kartupeļu lakstu puve, ko izraisa mikroorganisms Phythothora infestans, ir viena no nozīmīgākajām kartupeļu slimībām. Tās attīstību veicina silts un mitrs laiks.
Slimības pazīmes
Uz lapām veidojas pelēcīgi brūni plankumi. Mitrā laikā plankumu apakšpusē redzama balta apsarme – sēnes micēlijs. Sausā laikā ap plankumiem veidojas gaiša apmale. Novērojama arī lakstu puves stublāju forma, tā skar stublāja galotni, vēlāk infekcija var izplatīties pa visu stublāju. Lietus laikā caur augsni infekcija nonāk uz bumbuļiem un tiem veidojas iegrimuši violeti pelēki plankumi. Lielākā daļa inficēto bumbuļu glabāšanas laikā sapūst.
Izplatīšanās
Kartupeļu lakstu puve izplatās, iestādot inficētus bumbuļus, bet veģetācijas laikā ar lietu un vēju. Bumbuļu inficēšanās var notikt arī ražas novākšanas laikā, slimajiem bumbuļiem un lakstiem saskaroties ar veselajiem.
Profilaktiskie pasākumi
Veselīga sēklas materiāla izmantošana.
Augsekas ievērošana. Kartupeļus var stādīt vienā un tajā pašā vietā ne agrāk kā pēc 3−4 gadiem.
Augu rindu veidošana valdošo vēju virzienā.
Stādīšanas attāluma ievērošana. Blīvi kartupeļu stādījumi vairāk pakļauti sēņu izraisītām slimībām. Piemājas dārzā vēlamais attālums starp bumbuļiem – 30–35cm, bet starp vagām 70–80 cm
Izturīgu šķirņu izvēle, piemēram, ‘Twinner’ , ‘Annabelle’, ‘Carolus’ u.
Slimības ierobežošana mazdārziņos
Var lietot III klases ķīmisko augu aizsardzības līdzekli Revus 250 SC, kas ir lokālas sistēmas iedarbības fungicīds.
Stādījumus apsmidzina profilaktiski pēc brīdinājuma par lakstu puves parādīšanos vai slimības attīstībai labvēlīgos laika apstākļos.Atkārtoti smidzina pēc 7–10 dienām.
Jāievēro instrukcijā norādītās devas.
Izmanto nātru šķidrumu. Ņem 75 g svaigu vai 15 g kaltētu nātru lapu vai jaunos nātru dzinumus un iemērc dzeramajā ūdenī, kura pH 6–6,5. Fermentācijas veicināšanai pirms tam vēlams lapas sasmalcināt. Mērcē 3–4 dienas 20 °C, katru dienu apmaisot. Šķidrumu izfiltrē un atšķaida ar dzeramo ūdeni attiecībā 1:5, uzglabā noslēgtā marķētā traukā. Apsmidzina veģetācijas laikā 1–6 reizes ar 7–15 dienu intervālu.
Profilaktiski vai parādoties slimības pirmajām pazīmēm, apsmidzina ar 05–1% bordo šķidrumu, ko sagatavo no vara vitriola šķīduma un kaļķu suspensijas pēc pievienotās instrukcijas.
Zini!
Kartupeļu lakstu puves ierosinātājs izraisa arī tomātu augļu brūno puvi. Pirmie inficējas kartupeļi, bet vēlāk ar vēju slimības sporas tiek ienestas siltumnīcā.