Gudri siltinot, var ekonomēt 1
Vietējā siltumizolācijas ražotāja SIA “Tenapors” pārstāvis Normunds Rudmanis stāsta: “Ja būvei nav specifisku prasību, vienas no ekonomiski izdevīgākajām ir putupolistirola (EPS) plāksnes. Īpaši tās piemērotas minerālas izcelsmes sienu siltināšanā. EPS plāksnes var izmantot arī pagrabu, pamatu, grīdu un jumtu siltināšanai. Putupolistirols ir viegls, ciets, neorganisks materiāls ar zemu ūdens uzsūkšanas spēju, ko iegūst, formējot uzputotas polistirola granulas. Plāksnes ir ļoti izturīgas, laika gaitā nezaudē siltumizolējošās īpašības un nedeformējas. Vācu kompānija “BASF”, veicot tehnisko parametru pārbaudi pirms vairāk nekā 50 gadiem būvkonstrukcijā iestrādātām EPS, secināja, ka tehniskie parametri nav pasliktinājušies. Cenas starpība, siltinot dzelzsbetona sienu ar EPS vai minerālvati, var sasniegt pusotru divas reizes.”
Materiāla elpošana ir gaisa apmaiņas spēja, kas rāda, cik lielā mērā materiāls laiž cauri ūdens tvaikus, vienlaikus palīdzot izvadīt lieko mitrumu, atgādina N. Rudmanis: “Elpošana šajā gadījumā nozīmē nevis gaisa, bet gan mitruma kustību un šo tehnisko parametru raksturo ūdens tvaika pretestības faktors μ. Piemēram, fasāžu siltinājumā izmantotajam EPS tvaika pretestības faktors μ ir mazāks nekā kokam. Siltumizolācijas uzdevums neatkarīgi no konkrētā materiāla ir nevis laist (elpot) vai nelaist (neelpot) sev cauri gaisu, bet gluži pretēji – apturēt gaisa kustību (gaisa caurlaidību). Lielāka sienas elpošana nozīmē vājāku siltumizolāciju. Putu polistirolam, kas paredzēts vietās ar paaugstinātu mitrumu, piemēram, pamatu un pagrabu siltināšanā, ūdens absorbcija (uzsūkšana) ir 0,7% no tilpuma.”
Pēdējā laikā populāras ir putu polistirola plātnes ar pusspundes savienojumu, kas samazina siltuma zudumus caur savienojuma vietām. Kā vienu no vietējā ražotāja priekšrocībām var minēt arī to, ka tad, ja gadījumā trāpās plāksne ar kādu defektu, to var samainīt pie pārdevēja vai zvanīt ražotājam. Piemēram, ar Polijā ražotu materiālu to izdarīt būs grūtāk.