Foto-Fotolia

Silta siltumnīca arī ziemā. Kas jāņem vērā, ierīkojot apkurināmu siltumnīcu 0

Vēlos būvēt apmēram 5 x 15 m siltumnīcu ar apkuri un apgaismojumu. Domāju izmantot ar malku kurināmu ūdenssildāmo katlu. Cik jaudīgu katlu vajadzētu izvēlēties, kāda diametra un materiāla caurules likt gar siltumnīcas malām? Vai šāda apsilde būs vienmērīga? Kuru segumu – polikarbonātu vai EVA plēvi – labāk izvēlēties? Kāda veida lampas izmantot, lai apgaismošana būtu pietiekama un ekonomiska? Siltumnīca paredzēta ēkas dienvidu galā, lai ģimenes vajadzībām audzētu salātus, tomātu stādiņus un arī kādu puķi. To paredzēts izmantot no februāra līdz vēlam rudenim. LAINE

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

– Ja siltumnīcu paredzēts ekspluatēt arī ziemas mēnešos, jāņem vērā, ka āra temperatūra februārī var pazemināties līdz pat –30 °C. Ja siltumnīcu būvētu zīmējumā redzamajā veidā un izmēros, izmantojot 10 mm biezu polikarbonātu, un ja āra temperatūra būtu –30 °C, bet siltumnīcas iekšpusē +18 °C, enerģijas patēriņš būtu 40 kW. Uzstādāmā apkures katla jauda ar drošības koeficientu 1,2 ir 44 kW. Ņemot vērā, ka tik liela jauda vajadzīga samērā neilgu laiku, vislabāk uzstādīt divus katlus ar 22 kW jaudu, – skaidro inženierzinātņu doktors Visvaldis Vrubļevskis.

Apkures sistēmā sildķermeņiem var izmantot gludu tērauda cauruļu reģistrus. Cauruļu diametrs – 80 mm. Ja apkures sistēmā cirkulējošā siltumnesēja temperatūra turpgaitā ir +95 °C, bet atgaitā +70 °C, iepriekš minētās gaisa temperatūras apstākļos to aptuvenais garums būs 85 m.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja plānots audzēt sakņaugus, piemēram, redīsus, vērts padomāt arī par grunts apsildi, lai varētu iegūt lielāku ražu.

Savukārt polikarbonāts ieteicams tieši būves stiprības dēļ. Citi aptaujātie speciālisti uzskata, ka siltumnoturības ziņā gan EVA plēve, gan polikarbonāts ir līdzvērtīgi, vienīgi polikarbonāta segums ir aptuveni trīsreiz dārgāks. Dubulto EVA plēvi varēs izmantot aptuveni desmit gadu.

Parastajām kvēlspuldzēm ir zema efektivitāte, tāpēc siltumnīcu apgaismojumam tās neizmanto. Dienasgaismas lampas ir samērā lētas un patērē maz enerģijas, to gaismas spektrs ir augiem piemērots, tomēr arī šīm lampām ir samērā zema gaismas atdeve. Mazākās siltumnīcās labāks risinājums ir ekonomiskās spuldzes. Lielākos siltumnīcu kompleksos izmanto nātrija lampas. To spektrs ir tuvāks dabiskajai saules gaismai, šie gaismas ķermeņi kalpo ilgi un ir diezgan ekonomiski.

Arvien populārākas kļūst gaismas diožu jeb LED spuldzes. Tās ir dārgas, taču patērē ļoti maz elektroenerģijas, tāpēc atmaksājas. Pieejami tieši siltumnīcu apgaismošanai domāti LED spuldžu bloki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.