Sika briedis. Foto – Shutterstock

Sika briedis – kas tas tāds? 0

Sika briedis ir iekļauts invazīvo sugu sarakstā, principā tas medījams visu cauru gadu, likvidējams brīdī, kad to ieraugāt. Latvijā jau fiksēti vairāki gadījumi, kad savvaļā sastopams Sika briedis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Daži gadījumi fiksēti ar meža kamerām piebarošanas vietās, viens gadījums nokļuva arī ziņās, kad Ventspils pludmalē tika konstatēts briedis, un tikai zinoši eksperti fotoattēlā atpazina nevis mūsu stalto, bet svešo Mandžūrijas Sika briedi. Kādēļ tad Sika briedis ir tāds naidnieks, ka no tā vajadzētu tikt vaļā? Daudzi argumentēs, ka situācijā, kad mežacūku skaits sarucis, par sliktu nenāks jauna medījama dzīvnieku suga. No vienas puses – jā, bet no otras – ar Sika briedi varam iekļūt ļoti lielās nepatikšanās. Proti, Sika briedis krustojas ar staltbriežiem, rodas hibrīdi, kas ir spējīgi vairoties, un šiem hibrīdiem ragu rota ir daudz sliktāka par staltbriežu trofejām, tādējādi īsā laikā var degradēt mūsu staltbriežu trofejas. Un tad vairs nelīdzēs nekāda selekcija. Sika briedis (Cervus nippon), plankumainais briedis, japāņu briedis – tas ir viens un tas pats. Sugas dzimtene ir Austrumāzija, bet šis briedis introducēts daudzās pasaules vietās. Nācis no Ziemeļvjetnamas, ieviesies līdz pat Krievijas Tālajiem Austrumiem, šobrīd šeit tas ir reti sastopams, savukārt Japānā Sika briežu ir daudz. Sika briedis ir viens no retajiem briežveidīgajiem, kas pieaugot nezaudē savus plankumus. Plankumi ir atšķirīgi dzīvniekiem, kas dzīvo dažādos reģionos. Tā kā daudzas pasaules populācijas ir introducētas no Japānas, šie brieži neizceļas ar izteiktiem plankumiem. Krāsa var būt no gaiši brūnas līdz pat melnai. Ziemā brieža kažoks kļūst tumšs, savukārt pieaugušiem buļļiem uz muguras veidojas krēpes. Sika brieži ir vidēja izmēra zālēdāji, lai gan to lielums var būt ļoti atšķirīgs atkarībā no reģiona. Tāpat ir izteikts dzimumu dismorfisms, kad tēviņš ir ievērojamāki lielāks par mātīti. Lielākie ir Mandžūrijas Sika brieži, kuri svarā var sasniegt pat 109 kg, savukārt mātītes var svērt līdz 50 kg.

Uzvedība. Sika brieži ir aktīvi visu diennakti, lai gan pilsētu tuvumā var drīzāk būt nakts dzīvnieki. Ir ļoti runātīgi, spēj izdvest desmit dažādus skaņu toņus, sākot ar klusiem svilpieniem, beidzot ar skaļiem kliedzieniem. Riesta laikā buļļi ir ļoti teritoriāli un vāc kopā savu dāmu harēmu. Riests turpinās septembrī un arī oktobrī, tādēļ iespēja aplekt staltbriežu govi tiks izmantota. Spēcīgāko buļļu teritorija var būt pat līdz diviem hektāriem. Teritoriju iezīmē, izkašājot zemi, kur tēviņi arī urinē. Kaujas ir ilgas, briesmīgas, nereti nāvējošas. Grūsnība ilgst apmēram septiņus mēnešus, govs teļu zīda līdz desmit mēnešu vecumam. Ja runā par hibrīdiem, tad bieži vien tie ir spēcīgāki par Sika briežiem.

Medības.
Daudzviet pasaulē Sika briežus uzskata par ļoti iecienītu un vērtīgu medījumu, it īpaši Lielbritānijā, Īrijā, kā arī citur Eiropā, kur šie brieži tikuši introducēti. Sika brieži parasti rīkojas savādāk nekā staltbrieži. Briesmu gadījumā tie drīzāk slēpsies, pat gulsies zemē, lai maskētos. Britu salās Sika briedi uzskata par lielu draudu mežsaimniecībai, tādēļ bieži vien medības ir atļautas visu gadu. Trofejas. Pieauguša Sika brieža buļļa ragi parasti ir ar astoņiem žuburiem: 4+4. Iespējami arī nelieli kronīši ragu galos, bet tas būs reti. Ragu galos parasti ir t. s. dakšas – divi žuburi. Jebkuri papildu žuburi tiek uzskatīti par novirzi no normas. Lai saņemtu bronzas medaļu, trofejai jābūt simetriskai ar izvērsumu apmēram 40 cm, savukārt pašiem ragiem jābūt ap 50 cm gariem un ar vismaz 13 cm gariem žuburiem. Apkārtmēram pie rozetes jābūt ap 9 cm, bet augstāk – 6,5 cm. Mērot Sika briežu ragus, netiek vērtēts svars.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cena. Atkarībā no valsts, uz kuru ir vēlme doties medīt Sika briežus, cenas var atšķirties. Piemēram, trīs līdz piecas medību dienas un trofeja Čehijā izmaksās ap 1700 eiro, papildus būs jāmaksā ap 80 eiro par dzīvošanu, kā arī jāmaksā par medību pavadoni, transportu. Krievijā Sika briežu medības maksā ap 1200 eiro, ir arī lētākas iespējas. Īrijā medības maksā ap 650 eiro dienā, iespējams medīt arī ar loku. Ir arī citi piedāvājumi Čehijā – ap 800 eiro trīs dienas vienam medniekam. Tomēr par trofeju būs jāmaksā atsevišķi – par vienkāršu trofeju ap 1700 eiro. Ja ir vēlme iegūt kaut ko iespaidīgāku, tad tas var maksāt līdz pat pieciem tūkstošiem eiro. Meklējot medību iespējas, jāskatās, vai sākotnējam piedāvājumam netiek pierēķināta papildu maksa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.