Foto – Anda Krauze

Sievišķīgi auskari no putnu spalvām. Darinām paši! 0

Rotājumi no īstām putnu spalvām rīdzinieci Anastasiju Nikolajevu apbūruši jau pusaudzes vecumā. Mammai kāds uzdāvinājis ziedu, veidotu no zeltainām pāva spalvām ar koši zaļām papagaiļa spalviņām viducī. Saulē tas zaigojis zelta un smaragda toņos un priecējis meitenes acis.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Tolaik nebija iespējams iegūt materiālus šādu rotājumu izgatavošanai, bet šobrīd Anastasija ir piepildījusi sapni un savām rokām darina putnu spalvu kaklarotas, piespraudes un auskarus.

Anastasija stāsta, kā izgatavot skaistus, sievišķīgus auskarus.

MATERIĀLI un instrumenti

• putnu spalvas,

• perlamutra pērlītes,

• auskaru sagatave,

• auskaru dekors,

• spiedītes rotaslietām,

• makšķeraukla (labāk izturīgāka),

• plakanknaibles – divu izmēru,

• PVA līme,

CITI ŠOBRĪD LASA

• darba virsma, piemēram, ar audumu pārvilkts kartons.

Jau iztīrītas, krāsotas putnu spalvas var iegādāties rokdarbu preču veikalos, bet, ja rotaslietas izgatavošanai izmantosiet putnu spalvas, iegūtas no kādas zemnieku saimniecības vai privāta zoodārza, tās vispirms jāizmazgā. Anastasija auskarus šoreiz gatavos no flamingo un pelikāna spalvām. Spalviņas iemērc ziepjūdenī un ar pirkstiem viegli glauda augšanas virzienā. Tāpat izskalo. Žāvē uz papīra vai parastā dvieļa, ar pirkstiem sakārtojot. Pēc tam sašķiro, cenšoties atrast divas līdzīga izmēra. Katrai spalviņai noņem pūkaino daļu pie pamatnes, saīsina un ar plakanknaiblēm vairākās vietās saspiež kātu, kā arī padara to tievāku, nokniebjot virskārtu.

Izdomā, kā izskatīsies auskari, un uz darba virsmas izkārto detaļas – auskaru sagatavi, metāla dekoru, pērlītes, spalviņas. Nogriež 7 – 8 cm garu makšķerauklas pavedienu un izver caur caurumiņu metāla dekorā. Uz abiem makšķerauklas galiem uzver perlamutra pērlīti.

Trīs spalviņas saliek kopā, veidojot glītu kompozīciju, spalviņu kātiņus ievieto spiedītē.

Makšķerauklu uzmanīgi izver caur spiedīti, pavelk uz augšu, lai spiedīte atrodas tieši pie pērlītes vai paslēpjas tajā, un spiedīti ar plakanknaiblēm saspiež.

Gatavojot rotaslietas, spalviņas nedrīkst stipri ņurcīt, tad tās kļūs izspūrušas. Īpaši tas attiecas uz krāsotajām spalviņām. Dabīgās esot elastīgākas un izturīgākas. Ja spalvu kātiņi ir pārāk resni un vienā spiedītē tos savietot neizdodas, vienu spalviņu var ievietot vienā spiedītē, otro un trešo – otrā. Vienu spiedīti tad ver uz viena makšķerauklas gala, otru – uz otra. Liekos makšķerauklas galus nogriež pēc iespējas īsākus.

Ja spalviņas viena pie otras labi nepieguļ, ar līmes pilienu tās salīmē. Pēc iepriekšējā parauga pie metāla dekora piestiprina otro un arī trešo spalvu pušķīti. Pirmajā un otrajā pušķītī izmanto trīs spalviņas, trešajā – vienu. Ar pirkstiem viegli paraustot, pārbauda, vai spalviņas labi turas. Ja kāda izkrīt, pušķītis jāizgatavo un jānostiprina no jauna. Kad visas spalviņas kārtīgi nostiprinātas, ņem auskaru sagatavi metāla dekoram pieskaņotā zelta krāsā, ar plakanknaiblēm atver cilpiņu, uz tās uzver auskara sagataves cilpiņu un saspiež.

Reklāma
Reklāma

Tā dara arī ar otru auskaru. Uz auskara kājiņas uzver nieciņu, kas neļauj auskaram vējainā laikā nokrist.

– Nekas ļauns nenotiks, ja ar šiem auskariem ausīs samirksiet lietū. Dabiskās putnu spalvas kā materiāls ir izturīgs. Salijušiem auskariem jāļauj izžūt, spalviņas sakārtojot ar pirkstiem, kā to ar knābi dara putni. Šie auskari labāk jāglabā pakarināti, – stāsta Anastasija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.