Sievietes karā – kāpēc? 0
Trešdien, 15. janvārī, pulksten sešos vakarā Latvijas Okupācijas muzejā Raiņa bulvārī 7 notiks tematisks vakars “Sievietes nacionālo partizānu karā” – pirmais lekciju un diskusiju ciklā “Sieviete un karš”, informē muzejs.
Pasākumā tiks meklētas atbildes, kāpēc sievietes, Latvijā beidzoties Otrajam pasaules karam, devās mežā un cīnījās kopā ar vīriešiem, un kā šī izvēle iespaidoja viņu dzīvi. Pasākumā tiks demonstrētas sieviešu – pretošanās kustības dalībnieču videoliecības par partizānu kara laikā piedzīvoto, kuras muzeja Audiovizuālā krājuma glabātāja Lelde Neimane atlasījusi no vairāk nekā 2000 lielā muzeja videoliecību krājuma.
Nacistiskajai Vācijai 1945. gada 8. maijā kapitulējot, karadarbība Latvijā nebeidzās. Tauta pretojās komunistiskajam režīmam. Latvijas nacionālo partizānu karš ilga no 1944. līdz 1956. gadam. Ap 12 000 aktīvi, organizācijās un grupās apvienoti nacionālie partizāni cīnījās pret komunistiskā režīma karaspēku, represīvajām iestādēm, komunistu partijas un padomju aktīvistiem. Sievietes nacionālajiem partizāniem pievienojās, visbiežāk bēgot no represijām. Atrašanās nacionālo partizānu grupās komunistiskā režīma ieskatā bija noziegums. Partizāni, arī sievietes, tika arestēti, spīdzināti un notiesāti – arī ar nāvessodiem, tāpat nošauti bez tiesas sprieduma.
Pasākumu cikla turpinājumā 24. janvārī Okupācijas muzejā notiks lekcija “Sieviete izsūtījumā. 1941. un 1949. gada deportācijas” ar Sandras Kalnietes piedalīšanos un 29. janvārī lekcija “Sieviete Otrajā pasaules karā” ar Vitas Zelčes priekšlasījumu. Dalība sarīkojumu ciklā ir bez maksas.
Foto: Latvijas Valsts arhīvs