Shutterstock ilustrācija

Psiholoģe: Kāpēc pirmo grūtību pieredze ir tik svarīga 0


Dabiskas dzemdības ar bērniņa iziešanu cauri dzemdību ceļiem ietver spēcīgu palaišanas mehānismu visām dzīvību nodrošinošām sistēmām mazulim, skaidro psiholoģe Iveta Gēbele. Katra no šīm sistēmām dzemdību procesā saņem stimulu, lai pirmajās stundās pēc dzemdībām varētu pielāgoties dzīvei mazulim vēl tik svešajā apkārtējā vidē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Mūsdienu psiholoģijā liela vērība tiek pievērsta tieši dzemdību procesam kā vienam no noteicošajiem cilvēka psihes attīstībā. Psiholoģe atsaucas uz amerikāņu zinātnieku un psihoterapeitu Staņislavu Grofu, kurš, pētot šo jautājumu, ir nonācis pie secinājuma: ar ķeizargriezienu dzimušiem bērniem klupšanas akmens varētu būt lēmumu pieņemšanas un grūtību pārvarēšanas process, jo ir izpalikusi pirmā sastapšanās ar grūtībām un to uzveikšana. Var būt vērojama arī pazemināta fiziskā un psiholoģiskā izturība, grūtības apjaust savu vietu dzīvē un apkārtējā pasaulē, kā arī paredzēt citu cilvēku rīcību.

No Grofa pētījumiem izriet arī tas, ka “ķeizara bērniņiem” ir daudz izteiktāka vēlme ņemt nekā dot, jo viņiem pasaule joprojām ir kā barojošā dzemde, no kuras vēl nav izdevies apzināti atdalīties.

CITI ŠOBRĪD LASA
Arī franču ginekologs Mišels Odēns uzskata, ka ķeizargrieziens visai negatīvi ietekmē bērna fizisko un psiholoģisko veselību nākotnē – kontrakciju un dabisku dzemdību laikā mātes organisms izdala “mīlestības hormonus”, kas mazulim nosaka hormonu balansēšanas procesu, kas savukārt atbild par spēju mīlēt apkārtējos un sevi pašu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.