Sievietēm salst vairāk nekā vīriešiem. Kāpēc tā? 10
Zināms, ka sievietes biežāk sūdzas par nosalušām rokām un kājām pat salīdzinoši ne gluži vēsā laikā, un viņām neizdodas pirkstus sasildīt ne ar cimdiem, ne vilnas zeķēm, un daudzos gadījumos nelīdz pat karsta vanna. Komfortabli siltas rokas viņām mēdz būt tikai neilgu brīdi no rīta tūlīt pēc pamošanās. Kāpēc tā?
Izrādās, tās ir noteiktas hormonu darbības sekas. Zem ādas esošās termoreceptorās šūnas, atrodoties viena no otras par milimetru mazākā attālumā, liek krasi izjust temperatūras maiņas. Parasti āda jūtas komfortabli, pateicoties asins plūsmai sīkajos asinsvados jeb kapilāros. Lūk, un sievietes ķermeņa temperatūra menstruālā cikla laikā mainās, jo notiek estrogēna līmeņa straujas svārstības. Termoreceptori aizsprosto kapilārus, izraisot salšanu, un tas aizkavē normālu asinsriti un siltuma iekļūšanu dzīvībai svarīgajos orgānos – sirdī, plaušās un citos. Šo procesu dēvē vienkārši par asinsvadu sašaurināšanos.
Interesanti, ka tad, kad sieviete izjūt salšanu, locekļos ieplūstošās asins daudzums var būt ne vairāk par 0,02 litriem minūtē, savukārt normālos apstākļos maksimālais ātrums sasniedz 2–3 litrus minūtē. Tādējādi sievietes locekļi “upurē” savu devu par labu dzīvībai svarīgajiem iekšējiem orgāniem, un tieši tāpēc aukstumā viņu rokas kļūst baltas vai zilganas, bet īpaši ekstremālos izdzīvošanas gadījumos viņas faktiski neizbēgami gūst roku un kāju apsaldēšanu.