Foto-Matīss Markovskis

Sieviete platmalē vienmēr skaista! Cepurniece Ilona Čaplinska dalās amata noslēpumos 0

Anglijā un Itālijā ir samērā daudz cepurnieku darbnīcu, bet Latvijā senā aroda pārstāvji ir teju vai uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Cepurniece ILONA ČAPLINSKA ir viena no viņiem. Savulaik Anglijā mācījusies taisīt dāmu cepures, bet tagad māca cepuru modelēšanu Mākslas akadēmijas Modes mākslas nodaļā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kaut gan cepuru meistari ir izmirstoša suga ne vien Latvijā, bet arī pasaulē, turklāt pie mums sievietes ir daudz piezemētākas, tāpēc cepuru valkāšana nav kļuvusi par kultūras sastāvdaļu, kā tas ir Anglijā, Ilona Čaplinska novērojusi, ka Latvijā pamazām atgriežas platmaļu un cita veida galvassegu valkāšanas mode. Arī vasarā. “Šķirstot dzimtas fotoalbumus, redzam, ka sievietēm cepure bijusi galvā visos gadalaikos, un ne tikai pilsētniecēm. Esmu pārliecināta, ka platmale rotā sievieti, ar to viņa vienmēr izskatīsies labāk nekā bez tās,” uzsver cepurniece.

Cepure ir viens no simboliem, lai apliecinātu stāvokli sabiedrībā, piederību sociālajam slānim un arī vecuma grupai. Laika gaitā ir mainījušās aksesuāra nēsāšanas tradīcijas, taču dažas galvassegas ir izturējušas laika pārbaudi, piemēram, platmale kopš sava uzvaras gājiena XIX gadsimtā joprojām ir populāra. Ar to papildina savu koptēlu, dodoties uz saviesīgu pasākumu, kāzām, dārza balli vai arī… uz pludmali.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ilona Čaplinska vasaras cepurēm izmanto pārsvarā sagataves no dabiskiem materiāliem – palmu lapu un rīsu šķiedrām – un tās iegādājas internetveikalā. Šie materiāli var būt iestīvināti ar speciālu līmi un krāsoti, bet var būt arī nestīvināti un nekrāsoti, lai cepuru meistars var izpausties pēc sava prāta.

Vēl darbam nepieciešamas cepuru formas, uz kurām velk sagataves un veido attiecīgā izmēra un modeļa galvassegas. Ilonai Čaplinskai esot palaimējies tikt pie vairākām koka formām, ko kādreiz izmantojuši Rīgas filca meistari. “Tās ir retums, jo vairs neprot taisīt. Bet katram cepures izmēram vajag savu formu. Ja ir 59. un 60. izmērs, protams, var izmantot vienu, bet 56. un 60. izmēram – ne, jo galvas apkārtmērs atšķiras par četriem centimetriem,” skaidro cepurniece.

Cepures tapšanas procesu varētu raksturot pavisam lakoniski – tvaicē un stiep, cik spēka. “Jātvaicē tādēļ, lai materiāls nebūtu stīvs – stiepjot labāk padotos. Visvienkāršākā tvaicējamā iekārta ir elektriskā plītiņa un tējkanna ar ūdeni, bet var izmantot arī tvaika gludekļus. Sagatavi liek uz formas, tvaiks plūst no tējkannas, un tad stiepj sagatavi, lai cepurei piešķirtu vēlamo formu. Vajag daudz spēka, lai, piemēram, izstieptu bereti.”

Kad platmales dibens nostiepts, cepures virsdaļai ar spraužamadatām piesprauž malas. Ja sagatave bijusi ļoti slapja, šādā fiksētā stāvoklī to vajadzētu noturēt diennakti. Tad noņem no formas un pievēršas platmales malām – iestrādā speciālu stiepli, lai tās būtu stingrākas, vai malas ierāmē ar lenti. Cepures tapšanas beigu stadija ir kā putukrējums uz tortes – un tā ir rotāšana. Te var likt lietā daudzus materiālus (mākslīgos ziedus, spalvas, pērlīšu virknējumus, dekoratīvās lentes un auklas) un, protams, fantāziju.

PADOMI

• Cepure ar platām malām izceļ auguma slaidās līnijas.

• Mazas cepurītes augumu vizuāli padara lielāku un garāku.

• Neliela auguma sievietēm vajadzētu izvēlēties apjomīgas platmales.

• Ja ir uzrauts deguntiņš, vislabāk piestāv berete.

• Ovālai sejai piestāv gandrīz visi stili un formas – platmales, beretes, cepures ar nagu. Galvassegai jābūt diezgan dziļai, lai nosegtu daļu pieres. Jāizvairās no cepurēm, kas vizuāli pagarina seju, piemēram, no platmales ar šaurām malām.

• Apaļai sejai noteikti neder nelielas, apaļas micītes, jo tās vēl vairāk izceļ sejas ovālu.

• Lai novērstu skatienu no sejas simetrijas, jāizvēlas asimetriskas vai garenas cepures. Piemērotas ir galvassegas ar platām malām, piemēram, mīksta filca platmale, ko var likt iešķībi uz viena sāna. Neder galvassegas ar šaurām malām vai bez tām.

Reklāma
Reklāma

• Kvadrātveida sejai vislabāk piestāv tas, kas vizuāli notušē sejas asās kontūras, – platmales, apaļas galvassegas vai cepures ar daudziem izliekumiem. Jāizvairās no stūrainām galvassegām.

• Sirdsveida sejai piemērots teju viss – beretes, zvanveida cepures, galvassega ar vidēja platuma malām.

• Ja ir maza seja, nevajadzētu izvēlēties smalkas cepurītes, kā arī apjomīgas platmales. Piemērotas būs nelielas mīksta filca platmales, zvanveida cepures un beretes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.