Foto – Shutterstock

Kā tikt vaļā no pelēm aukstā laikā? 4

Aukstā laikā lauku mājās zem grīdas sākas rosība – pelēni cītīgi skrubina grīdas dēļus. Trakāk ir ar žurkām, kuras veido garas alu sistēmas. Ar kādām metodēm efektīvāk izskaust grauzējus? To iznīcināšanas pamatā ir trīs veidi – slazds, inde un līme.

Reklāma
Reklāma

Ar indēm piesardzīgi!

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ja grauzēju daudz, vienīgais risinājums ir inde, jo ātri izķert lielu skaitu nevēlamo ciemiņu ar citām metodēm nav iespējams. Taču strikti jāievēro piesardzības pasākumi, lai pasargātu mājiniekus, jo īpaši bērnus un mājdzīvniekus. Ir nopērkamas indes granulas, vaska bloki un mīkstās pastas.

Granulas lieto tikai telpās, kurās nav augsts mitruma procents. Šis varētu būt risinājums nevēlamo ciemiņu apkarošanai siena un malkas šķūnī, nevis dzīvojamās telpās, jo jāuzmanās, lai tās netiek izvazātas pārtikas tuvumā. Granulām ražotāji pievienojuši grauzējus pievilinošu smaržu un rūgtu garšu, taču jāuzmanās, lai inde netiktu nolikta vietā, kur tai var piekļūt mājdzīvnieki, jo, neraugoties uz rūgto garšu, pastāv saindēšanās risks. Ja indes granulas netiek novāktas laikus (pēc divām nedēļām), mitrumā tās vairs neiedarbojas. Eksperimenta laikā inde jau pēc nedēļas bija mitra, salipusi kunkuļos, grauzēji to neēda. Tikai ar granulām vien grauzējus iznīcināt neizdevās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Žurku un peļu indi vaska blokā (ar aktīvo vielu brodifakumu) izmanto pelēm, pelēkajām un melnajām žurkām. Cietos gredzenveida blokus var ērti piestiprināt, piemēram, pie bieza dēļa un šķūņa sienas. Grauzēji nevar visu indi savilkt savā midzenī, tā jānotiesā uz vietas, līdz ar to vienā indes izlikšanas reizē iespējams sacienāt vairāk nevēlamo ciemiņu. Šo indi var lietot gan dzīvojamās telpās, gan ārpusē, arī pagrabos, garāžās, dārzos, taču āra ap­stākļos bloki jāievieto kastēs ar vāku, lai inde nenonāk sniega un lietus ietekmē. Mitrs gaiss tiem nekaitē. Pelēm izliek 40 g uz katriem 100 m2, žurkām tādā pašā platībā – 100 g. Indei ir pievienota rūgtviela.

Salīdzinot vaska briketes un mīkstās tabletes jeb spilventiņus, var novērot, ka briketes žurkām negaršo tik labi, arī smarža nav tik kārdinoša. Mīkstos spilventiņus tās bija notiesājušas pilnībā, bet vairāki vaska bloki palika neskarti. Sākumā šiem blokiem liels pluss šķiet to parocīgā izvietošana un mitrumizturība, bet pēc laika parādās arī kāds mīnuss – neciešama smaka. Ražotājs iesaka beigtos dzīvniekus pēc iespējas ātrāk savākt un likvidēt. Taču žurkas un peles pirms nāves nesaguļas skaistās rindiņās viegli pieejamās vietās, tās nomirst māju starpsienu spraugās, zem grīdas seguma, starp griestiem un bēniņiem, un tad parādās neciešama smirdoņa – spēcīga trūdoša līķa smaka, kas nepāriet 2–4 nedēļas un ilgāk. Tas pats notiek, ja žurkas saēdas indes granulas. Turklāt smaka aukstumā it kā izzūd, bet siltākā laikā atkal ir jūtama.

Trešais indes veids – mīkstās tabletes jeb spilventiņi – ir pasta peļu un žurku apkarošanai iekštelpās un ārā (satur aktīvo vielu bromadiolonu), kas iesaiņota plānos maisiņos un patīkami smaržo. Pelēm izliek 50 g, žurkām – 100 g uz katriem 100 m2. Rūgtā garša grauzējiem ir saldais ēdiens. Šī inde ir izturīga pret mitrumu, pelējumu un putekļiem. Pats galvenais – indes ietekmē līķis mumificējas. Žurka vai pele to apēd, aptuveni pēc 5–7 dienām nomirst (tas vajadzīgs, lai pārējie grauzēji indi nesaistītu ar pēkšņo nāvi), aptuveni piecas dienas pasmird (ja palikusi iekštelpās kādā šķirbā), bet pēc tam ķermenis iebalzamējas un pāri paliek vien sačokurojies ķermenītis. Indi apēdušam grauzējam ir tik lielas slāpes, ka tas izlien meklēt dzeramo ūdeni un… nomirst ārpus telpām. No visām izmantotajām indēm šī bija visiedarbīgākā un parocīgāk lietojamā. Spilventiņus saliekot žurku alu caurumos apkārt mājai, tiem nekaitēja ne sniegs, ne lietus.

Reklāma
Reklāma

! Galvenais secinājums par indēm – ja tuvumā ir dzīvojamās platības, ieteicama inde ar iebalzamējošām īpašībām, citādi pats savu dzīvi var padarīt par smakojošu elli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.