Siena glabāšana šķūnī – izmaksas un tehnoloģija 0
Pēteris Dambergs,veterinārārsts, ganāmpulka menedžmenta speciālists
Siena vai salmu glabāšana šķūnī parasti tiek uzskatīta par visefektīvāko siena vai salmu uzglabāšanas metodi un visbiežāk tiek izmantota, lai salīdzinātu ar citiem glabāšanas veidiem. Ja salīdzina vidējos siena sausnas zudumus, glabājot šķūnī (ap 5%) un glabājot ārā (parasti ap 30%), it kā nav grūti izlemt par labu siena šķūņa celtniecībai un plānot investīciju atpelnīšanu uz mazāku zudumu rēķina.
Jo augstākas kvalitātes siens vai salmi ir jāsaglabā, jo rituļi ir mazāk blīvi sapresēti vai jo biežāk un ilgāk siens tiks pakļauts lietus ietekmei, jo vairāk pamatots ir lēmums par šķūņa celtniecību.
Uzņēmumi, kas sienu ražo pārdošanai, glabājot sienu šķūnī, rada labāku iespaidu un ir drošāki klienta acīs. Ja siens tiek glabāts ārā, pircējam vienmēr būs aizdomas un šaubas par siena kvalitāti, neraugoties uz to, ka faktiskie zudumi var būt minimāli. Siena izskats un tā glabāšanas veids ne vienmēr ir saistīts ar tā sastāvu un barības vērtību, tomēr tas iespaido pircējus, tāpēc siena ražotāji bieži izlemj par labu siena šķūņa būvniecībai.
Siena šķūnis var būt noderīgs ne tikai siena glabāšanai, daļu no tā īslaicīgi var izmantot citiem nolūkiem. Papildus tam, uzbūvējot siena šķūni, fermas vērtība tikai pieaugs. Siena šķūņa izmantošanas efektivitāti lielā mērā ietekmē arī siena vai salmu rituļu sapresēšanas blīvums un presēšanas forma.
Zema blīvuma kvadrātķīpu blīvums parasti ir 145 kg/km3, bet rituļu blīvums var variēt no 80 līdz 160 kg/m3. Pat tad, ja siena šķūnī tiek glabāti ļoti blīvi sapresēti rituļi, kopējais šādi sapresēta siena daudzums šķūnī būs par trešdaļu mazāks tukšās, starp rituļiem neizmantotās telpas dēļ.
Kad siena, salmu šķūnis tiek būvēts rituļu glabāšanai, jāņem vērā to diametrs un garums. Siena šķūņa konstrukciju būtu vēlams plānot bez jumta atbalsta stabiem, lai tie netraucētu sienu iekraut un izkraut ar tehniku.
Izmaksas un riski, sienu glabājot šķūnī
Siena šķūņa būvniecības izmaksas var ļoti atšķirties. Dažādu tipu siena, salmu glabāšanas būves būtu jāsalīdzina, vērtējot izmaksas uz vienu kvadrātmetru. Materiālu izmaksas var atšķirties, bet materiālu izvēli galvenokārt nosaka klimatiskie apstākļi. Pat reģionos ar daudz nokrišņiem vismaz vienu siena, salmu šķūņa sienu var atstāt atvērtu bez būtiskas ietekmes uz siena kvalitāti.
Darbaspēka izmaksas, būvējot siena šķūni, parasti veido ap 35% no visām izmaksām. Siena ražotājs, kas pats ar saviem darbaspēka resursiem var uzbūvēt siena, salmu glabātavu, var būtiski ietaupīt.
Citas izmaksas, kas nav saistītas ar pašu būvi, var būt lielākas, nekā gaidīts. Pirms lēmuma pieņemšanas par siena šķūņa būvniecību un plānotajiem glabāšanas apjomiem jāņem vērā vēl dažas lietas.
Sarukšana. Siens, kas glabājas vairākus mēnešus, sausnas un mitruma samazināšanās dēļ parasti zaudē ap 5–10% no svara salīdzinājumā ar tikko sapresētu sienu.
Amortizācija. Ēkas ekonomiskā vērtība gadu laikā pakāpeniski samazinās. Kopumā būtu jārēķinās ar 5% amortizācijas izmaksu gadā no sākotnējās ēkas vērtības.
Procenti no investīcijām. Tās ir iespēju izmaksas jeb naudas daudzums, ko jūs būtu saņēmuši, ja ieguldītu to citur, piemēram, bankā.
Remonts. Ēkas remontam ik gadu vajag atvēlēt 1–2% no ēkas sākotnējās vērtības. Lielākā daļa no šīm izmaksām būs jātērē, kad ēka jau būs nokalpojusi vairākus gadus.
Nodokļi un apdrošināšana. Nodokļi un apdrošināšanas izmaksas var atšķirties dažādos reģionos un dažādām būvēm atkarībā no izmantotajiem būvmateriāliem. Ēkas un siena apdrošināšana vienmēr ieteicama, tomēr par to jālemj katram saimniekam pašam, pirms tam izvērtējot visus riskus.
Citas lietas, kam jāpievērš uzmanība. Ja šķūnim nav grīdas (siens glabājas uz grunts), ūdens no ārpuses nedrīkst nonākt zem siena. Pretējā gadījumā, neraugoties uz to, ka siens ir zem jumta, siena bojājumi un zudumi būs lieli.
Siena šķūņa atmaksāšanās lielā mērā atkarīga no katra tā kvadrātmetra efektīvas izmantošanas. Gādājiet, lai siena un salmu šķūnis vienmēr būtu pilnīgi izmantots, pretējā gadījumā plānotais būvniecības atmaksāšanās laiks paildzināsies.
Darba drošība un ugunsgrēka riska samazināšana
Novērsiet iespējamo traumatismu, cilvēku saspiešanu, strādājot siena, salmu šķūnī.
Nodegot siena, salmu šķūnim, tiek zaudēta ne tikai produkcija, bet arī vērtīgā ēka.
Siena, salmu aizdegšanos var izraisīt siena karšana (pašaizdegšanās), zibens, bojāta vai nepareizi izmantota elektrības infrastruktūra, nejauša vai ļaunprātīga aizdedzināšana.
Pašaizdegšanos un siena kvalitātes zudumus, kas rodas siena karšanas laikā, var novērst, sienu kārtīgi izžāvējot pirms presēšanas (mitrums rituļos ne vairāk par 18%, kvadrātķīpās – ne vairāk par 20%).
Regulāri pārbaudiet elektrības infrastruktūru, novērsiet bojājumus. Gādājiet, lai siena šķūnī un tā tuvumā nenotiktu darbības ar atklātu liesmu (smēķēšana, ugunskuru dedzināšana u. c.).
Vairāk par šo tematu lasiet šeit