Foto no Initas Šteinbergas un Ievas Jātnieces albuma

Zāle aug kā traka: Kaldabruņā taps pasakainas siena skulptūras. Kā darināt? 1

Šogad zāle aug kā traka. Siena pietiks gan lopiņiem, gan… skulptūrām. Jā, Kaldabruņā, Jēkabpils novadā, vasaras vidū pļavā pie vecās skolas, kur tagad iekārtots Pļavas muzejs, ierasti sanāk bariņš ļaužu un visu nedēļu no siena rada neparastus tēlus.

Reklāma
Reklāma

Tikai strādāšanas vaina

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Svaigais siens smaržo, saule silda, putniņi dzied, un cilvēks visu dienu sēž kaudzē un nesteidzīgi tin. Arī maza pasnaušana nav liegta, jo diena vasaras vidū tik gara. Valda pilnīga brīvība. Šī lauku idille sevišķi tīkama pilsētniekiem, taču arī lauciniekiem maza atelpa nāks par labu.

Par siena dienu dalībnieku Kaldabruņā var kļūt katrs – gan liels, gan mazs. Visjaukāk, ja objektu kopīgi veido visa ģimene. Skulptūrām sienu pļauj notikuma vietas pļavā. Ja pietrūkst, saved apkārtnes zemnieki. Arī koki karkasiem jau sarūpēti, un pa kādam alksnēnam var nogāzt tuvīnajā krūmājā. Skrūves, naglas un auklas ir uz vietas, lai gan sava aukla, dārza šķēres un papildmateriāli noderēs vislabāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja trūkst ideju un prasmju, palīdzēs pieredzējuši siena skulptori.

Kad siens un saule nogurdinājuši, var izklaidēties citādi. Vairāk nekā simt gadu vecajā akmens ēkā, kur kādreiz atradusies skola, tagad iekārtots Pļavas muzejs un dažādas radošās darbnīcas. Teritorijā ir jauks dīķis peldēm, ārstniecības augu dārzs, baskāju taka, brīvdabas virtuvīte – un Šķūņa mākslas galerija.

Pošamies braukšanai

Kaldabruņā visērtāk nokļūt ar savu automašīnu. Iepriekš gan der kartē rūpīgi izpētīt, kur vieta atrodas. Dalība plenērā ir bez maksas. Var ierasties uz vienu vai vairākām dienām, kā izdevīgāk.

Nakšņošanai paredzētas telšu vietas, ja brauc ar savām teltīm. Par vēdera labsajūtu un piemērotu apģērbu gan katram dalībniekam jāgādā pašam.

Rainis vai kūtslopi

Šovasar skulptūru dārzam izraudzītas divas tēmas. Viena no tām – Raiņa daiļrade. Gan lielās jubilejas sakarā, gan tāpēc, ka dzejnieks dzimis no Kaldabruņas netālajā Tadenavā, arī Jēkabpils novadā. Siena aprises var piešķirt gan dzejoļu, gan lugu tēliem. Piemēram, radīt sižetu no kaķenītei bērni bija vai uzvīkšķīt Jāzepu ar visiem brāļiem.

Tie, kam bijība ķerties klāt Rainim, var pievērsties otrai tēmai par lauku kūts iemītniekiem. Vienīgais nosacījums – mājlopi jāveido dabiskā lielumā, jo vasaras nogalē tie omulīgi iekārtosies īstā kūtiņā.

Lai veidotu siena skulptūras, nav obligāti jābrauc uz plenēru. Siena ballīti var sarīkot pats. Tā sevišķi noderēs tiem, kuri zāli tikai pļauj, bet lopiņu nav. Lai kļūtu par skulptoru, vajadzīgs siens, karkass un auklas. Noderēs arī šķēres, zāģis un āmurs. Šīs mantas atrodamas katrā lauku sētā.

Kā kļūt par siena skulptoru?

* Siens. Vislabākais ir ruļļos satītais siens. Tas jau kļuvis plastisks, labi padodas veidošanai. Svaigais, saulē pamatīgi izkaltušais ir spurains, ass un noder lielākam apjomam, piemēram, resna vēdera viducim. Skulptūrām var izmantot arī pērno sienu, bet rotāšanai – svaigus vai kaltētus grīšļus, smilgas, puķes u.c.

Reklāma
Reklāma

* Auklas. Dārgākās ir auklas. Pamata tinumam pie karkasa der jebkuras auklas. Piemērotas ir arī zilās vai baltās, ar kurām aptin siena ķīpas. Kad apjoms ar stiprajām auklām aptīts un gatavs, ņem plānus siena kušķīšus un visu objektu pārtin ar maskējošu kārtiņu. Pēdējā slānī gan auklai jābūt pēc iespējas nemanāmākā tonī. Sevišķi stingri ir lina diegi. Vislabāk, ja tie satīti spolēs kā aušanai. Var izlietot arī vecos vilnas diegus. Fici vai kamolu iepriekš satin mazākās spolītēs, lai vieglāk tīt. Auklas vajadzēs daudz, tāpēc resnu un dārgu pirkt nav vērts. Galvenie kritēriji – lai ir siena krāsā un netrūkst tinot. Neder smalkā un slīdīgā saimniecības aukla, jo tā mezglosies.

* Karkasi. Siena tēlu skeletiem der lazdu kārtis, jebkurš dēļa, caurules vai staba gals, kas atrodams sētā, jo karkasu neredzēs. Vispirms vizuāli iztēlojas skulptūras aprises un sanaglo vai kā citādi sastiprina balstus. Šim nolūkam der kanalizācijas darbos izmantojamā sudrabainā līplente. Siens ir smags, tāpēc karkasam jābūt stabilam. Turklāt ērti būtu siena govi, kas rotās pagalmu, pārvietot, ja jāpļauj mauriņš vai mazuļi grib pa to kāpelēt.

* Rīkojas tā! Sienu ņem lēkšķēm un tin pie karkasa. Vienu pietin, ķeras pie nākamās. Resnākā vietā liek biezāku, tievākā – plānāku kārtu. Nevajag uztraukties, ja sākumā šķiet, ka nekas nesanāks. Cītīgi tinot, izdodas vienmēr! Lielus veidojumus labāk gatavot kopā ar kādu palīgu. Siena skulptūru augstākā pilotāža ir tad, ja veidojumi ir gludi un plastiski, siens nespurojas uz visām pusēm. Pat ja šķiet, ka tā ir diezgan skaisti, pirmajā lietū vai vējā pavirša veidojuma daile būs pagalam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.