Kādi pasākumi jāveic piena nozares glābšanai? “LA” aptauja 13
Signe Seile, LPKS “Māršava” izpilddirektore: “Grūti vēl pateikt, vai Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) priekšlikumi būs panaceja nozares glābšanai. Kredītu maksājumu atlikšana uz 40 mēnešiem ir atbalstāms solis, ja vien beigās netiks pacelta galasumma. Arī PVN samazināšana pienam un piena produktiem ir laba doma, taču nav reāli to izdarīt no valstiskā viedokļa. Par šo jautājumu jau cīnāmies gadiem. Uzskatu, ka lielākā problēma ir tā, ka Latvijā nevaram celt pašpatēriņu, jo laižam iekšā importa piena produktus. Būtu jāliek uzsvars uz to, lai pircēji ēstu vairāk vietējos produktus, kas būtu par pieņemamām cenām. Zemniekam par nodoto pienu maksā 16 – 20 centus, bet veikalā tas daudz lētāks nav kļuvis. Uzcenojumu vajadzētu regulēt valstiski, un tas būtu ilgtermiņa ierocis.”
Jānis Vaļko, SIA “Pampāļi” valdes priekšsēdētājs: “Šie priekšlikumi – tas viss ir blefs. Man vajag, lai nodokļus prasa atbilstoši piena iepirkuma cenai. Tā šobrīd ir 19,1 cents par kilogramu, piena pašizmaksa pērn bija 26,1 cents, bet nodokļus prasa maksāt pilnā apjomā. Kāpēc Eiropas naudu modernizācijai un celtniecībai dod tikai uz vienu piekto daļu saimniecības platības, bet man nodokļus prasa maksāt 100% apjomā? Lai dabūtu miljonu investīcijām, man viens miljons 50 tūkstoši jāpiemaksā pašam. Šobrīd nav skaidrs, kas būs ar subsīdijām piena nozarei. Kredīti – tas ir ļoti smags jautājums. Sankciju dēļ arī eksports nenotiek tā, kā vajadzētu. Vēl viena diskriminācija pret vietējiem – ja no Eiropas ienāk piena produkti bez PVN, tad šis nodoklis ir jāmaksā tad, kad pircējs to ir nopircis, bet man kā ražotājam trīs dienu laikā PVN ir jāsamaksā piena pārstrādes uzņēmumam. Kopumā varu teikt, ka šobrīd ir ļoti smagi – kopš strādāju šajā nozarē, tik smaga gada vēl nav bijis.”
Vladislavs Butāns, “Kalnāju” saimnieks: “Piena nozares glābšanai labs variants būtu atlikt banku maksājumus uz 40 mēnešiem piena saimniecībām. Otrs variants – pienam samazināt PVN līdz 10%. Par to jau pagājušajā gadā runājām ar zemkopības ministru. Kaut kas ir jādara, lai glābtu piena ražotājus.”
Kārlis Akums, z/s “Akmeņkalni” saimnieks: “Ja izdotos samazināt PVN, tas būtu labs atbalsts nozarei un ļautu ražotājiem kļūt konkurētspējīgākiem. Tad cilvēki vairāk pirktu piena produktus un patēriņš pieaugtu. PVN samazināšana ļautu kompensēt piena iepirkuma cenas kritumu. Taču mūsu valdībā jau nav ekonomistu, kas prastu rēķināt. Mums nevajag tos sešus miljonus, kas uz vienu govi būtu 34 eiro un ar ko pietiktu pāris mēnešiem. Labāk samaziniet PVN!”
Artis Fetlers, z/s “Ābolkalni” saimnieks: “Šobrīd nozarei varētu palīdzēt tāds piena pakas cenas sadalījums, ka 40% saņem ražotājs, bet pārējo sadala pārstrādātājs un tirgotājs. Citu iespēju pagaidām neredzu. Atliktie maksājumi bankām neko nedotu, jo gala summa jau no tā nemainītos un procentmaksājumi vienalga būtu jāveic. Varu teikt, ka šobrīd bankas ir atsaucīgas problēmu risināšanā, ja vien pats interesējies un lietas kārto. Nozarei neklājas viegli. Mēs pat apsvērām domu pāriet uz graudu ražošanu, atsakoties no piena lopkopības. Cerībā, ka rudenī situācija uzlabosies, esam sākuši pļaut.”
UZZIŅA
LOSP priekšlikumi piena nozares glābšanai:
* atlikt banku maksājumus uz 40 mēnešiem piena saimniecībām;
* pārņemt piensaimnieku kredītus, pretī saņemot garantijai zemi, ko ieķīlā zemes fondā – ar 80% no zemes tirgus vērtības;
* pieņemt lēmumu par saimniecību likvidācijas maksājumu;
* samazināt PVN likmi pienam un piena produktiem;
* atbalsta maksājumus par pienu piesaistīt pārdotā piena kvalitātei;
* ieviest regulējumu – piena pakas cenas sadalījums – 40% saņem ražotājs, 30% – pārstrādātājs, 30% – tirgotājs;
* ieviest kompensējošus pasākumus, lai nodrošinātu vienlīdzīgus nosacījumus ES kopējā tirgū, nosakot papildu nodevu ievestajai piena produkcijai proporcionāli ES vidējai svaigpiena iepirkuma cenai.
Avots: LOSP