Foto no Tukuma Vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Sibīrijā uz bērza tāss rakstītās vēstules izdotas grāmatā-katalogā 0

Jaunā izdevumā – grāmatā-katalogā – apkopotas deportēto iedzīvotāju rakstītās vēstules uz bērza tāss, kuras pirms pāris gadiem bija iespēja skatīt izstādē “Nevar nerakstīt”, ziņo Latvijas Radio.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vēstules uz trauslā, bet skaistā materiāla rakstījuši deportētie saviem tuvajiem dzimtenē vai citā nometnē. Sākotnēji daļai ļaužu nav bijis nekā cita, uz kā rakstīt, vēlāk tas kļuvis par veidu, kā tuvajiem aizsūtīt daļu no Sibīrijas dabas. Izdevumā aplūkojamas arī oriģinālo vēstuļu fotogrāfijas.

“Kāds raksta tāpēc, lai izdzīvotu, kāds tāpēc, lai uzturētu cerību vai justos vienots ar citiem cilvēkiem, kāds arī tāpēc, lai mīlētu. Domāju, kopīgs ir tas, ka visi šie vēstuļu rakstītāji ir ļoti spēcīgi cilvēki,” saka izdevuma veidotāja Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izdevumā iekļautas kopumā 45 vēstules no astoņiem muzejiem Latvijā. Ieskenētie oriģināli nedaudz aprakstīti un pievienoti vēstuļu autoru fotoattēli vai stāsti papildināti ar zīmējumiem no izsūtīto dienasgrāmatām. Bērza tāss vēstules rakstītas laikā no 1941. līdz 1965. gadam dažādās izsūtījuma vietā. Kāds rakstījis ar tinti, kāds ar parasto zīmuli, vēl kāds tekstu iespiedis uz bērza tāss pamata. Muzejnieces stāsta, ka dažas vēstules veidotas tik smalkas, ka bērza tāss ir plāna kā tauriņa spārns.

Jaunizdotās grāmatas teksti jeb vēstules ir pārrakstītas četrās valodās, un izdevumu varēs meklēt arī grāmatnīcās un Tukuma muzejos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.