Pareģo “mazo ledus laikmetu” un vēlāk – sausuma gadus 6

Starp citu, sibīriešiem ar “dieviem, kas nolaidušies no debesīm” saistīts ne mazums dažādu teiksmu. Sibīrijas ziemeļdaļas tautai uļčiem ir leģenda par stiprinieku Dovgetu – Zemes sievietes un no debesīm “ugunīgā kausā” atnākuša dieva dēlu. Krietni vien jau kareivīgāks vēstījums saglabājies čadobiešu (Angāras) tungusiem, un tas pauž, ka neatminamos laikos punduru ciltis no dienvidu kalniem uzbrukušas viņu tautai. Tungusu cilšu vecajie tad vērsušies pēc palīdzības pie dieviem, kuri, ieradušies no debesīm ar pērkonu un zibeņiem, pārvērtuši ienaidnieku smirdīgos pelnos, kas vēlāk sapuvuši svētā Baikāla dzīlēs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kāda hakasiešu teiksma vēsta par to, ka tajos laikos, kad upes, kalni un stepes bijušas iekļautas ledus vairogā (tātad ledus periodā), debesīs norisinājusies šaušalīga dievu kauja. Ļaunās dievības sakautas, un uz zemes atkal iestājies uzplaukums. Taču, kā pauž teiksma, sliktie laiki atkal atgriezīšoties un “debesis nokritīs uz zemes, bet zeme pacelsies debesīs (visdrīzāk, runa ir par magnētisko polu maiņu).

1999. gadā Krasnojarskas novadpētnieks Stepans Markovs, apkopojot divdesmit gadu laikā savāktās daudzu Sibīrijas, Tālo Austrumu un Centrālāzijas tautu teiksmas, publicēja visu senatnes pareģojumu apkopojumu hronoloģiskā secībā. Atbilstoši tai, piemēram, no 2000. līdz 2035. gadam Eirāzijas kontinentā un arī ūdeņos, kas apskalo šo lielo teritoriju, notiks vismaz pusotra tūkstoša dabas kataklizmu. No tām par vispostošākajām kļūšot zemestrīce 2010. gadā ar epicentru Mongolijas ziemeļos (šķiet, tādas nav bijis?), 2022. gadā – Kuriļu grēdas dienvidgalā, 2030. gadā – Filipīnās. Pazemes grūdieni izraisīs jaudīgus cunami, kuru triecieni skars Taivānas, Sahalīnas un Hokaido salas. Stihijas izraisītu pazemes grūdienu dēļ būtiski mainīsies Sajānu reljefs un Baikāla ezera aprises.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc nenozīmīgas temperatūras paaugstināšanās pašā 21. gadsimta sākumā, sākot ar aptuveni 2010. gadu un līdz aptuveni 2040. gadam var sagaidīt ievērojamu temperatūras pazemināšanos ne tikai Eirāzijā, bet arī uz visas planētas. Šajā periodā, visdrīzāk, iestāsies tā dēvētais “mazais ledus laikmets”, kas visvairāk skars Eiropas dienvidrietumu rajonus un daļu Āfrikas. Temperatūras kataklizma novedīs pie planētas iedzīvotāju kopskaita samazināšanās par aptuveni 1,5 miljardiem cilvēku.

Pēc 2050. gada temperatūra uz planētas atkal sāks paaugstināties. Taču tas neatnesīs ilgi gaidīto uzplaukumu. Iesāksies ilggadīgi sausuma periodi, kas savukārt izraisīs masveida badu. Tuksnešu kopplatība uz planētas palielināsies vismaz četrkārt. Sauss un karsts klimats uz Zemes var ilgt vismaz 150 gadu , kas arī izraisīs ievērojamu cilvēku kopskaita samazinājumu. Un, tikai sākot ar 2200. gadu, ārēji un iekšēji jau būtiski mainījusies cilvēku rase uzsāks ilgu vispārējas labklājības periodu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.