Šī gada “Staro Rīga” atainos Latviju laiku lokos 0
Četrus vakarus no 16. līdz 19. novembrim Rīgā būs aplūkojami 43 gaismas festivāla “Staro Rīga 2018” objekti – gaismas pūķi, mirdzošas gleznas un Latvijas vēstures motīvi ar skatu nākotnē šogad aicina kā lielus, tā mazus apmeklētājus. Festivāls notiek jau 11. reizi un valsts simtgadē tā tēma ir “Augšām cēlās gaismas pils”, noslēdzot iepriekšējo gadu festivālos uzsākto, Ausekļa un Jāzepa Vītola “Gaismas pils” rosināto tetraloģijas tēmu ķēdi.
Līdzās noritēs arī festivāla starptautiskā programma un festivāla partneru programma “Rīgas karnevāls”. Katru festivāla vakaru divas reizes plkst. 17.00 un 20.00 notiks gaismas objektu parāde “Gaismas slepenā dzīve”. 16. novembrī kustīgo objektu gājienu varēs redzēt pie VEF kultūras pils Jaunajā Teikā, 17. novembrī pie kultūras pils “Ziemeļblāzma”, 18. novembrī Ķengaraga promenādē, 19. novembrī Iļģuciemā.
Savukārt 18. novembrī 11. novembra krastmalā ikviens aicināts vērot valsts simtgades jubilejai veltīto gaismas uzvedumu “Saules mūžs” – vizuāli muzikālu stāstu sešās daļās par Latvijas valsti no idejas par tās veidošanu līdz šodienai ar apliecinājumu Latvijas nākotnei ar Ērika Ešenvalda mūziku un Austras Hauks vizuālo ideju.
Piedāvājam ieskatu, mūsuprāt, dažos interesantākajos šā gada “Staro Rīga” notikumos:
1. 20. gadsimta gudrie Lielvārdes jostā
Uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles “Arsenāls” fasādes skatāma videoprojekcija “Bezgalības formula”. Sasaucoties ar Latvijas valsts simtgades izstādi “Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme”, darbs veidots no pagājušā gadsimta Latvijas personību mākslinieciskajiem portretiem un audioarhīvos saglabātajām runām, ko viņi savā laikā teikuši Latvijai un tās cilvēkiem. Videoprojekcijai izvēlēto balsu īpašnieki ir 20. gadsimta ievērojamākās radošās personības, politiķi un aktīvisti, kuri, pateicoties individuālajām zināšanām, vērtībām un spējai realizēt iecerēto, ir atstājuši savu nospiedumu kā aizgājušā gadsimta, tā arī šodienas kultūras laukā. Audiovizuālajā instalācijā iezīmēsies Lielvārdes jostas grafiskie elementi.
2. Ceļojums laikā Gaļas paviljonā
Rīgas Centrāltirgus Gaļas paviljonā par godu Centrāltirgus 88. dzimšanas dienai un Latvijas simtgadei, apmeklētājiem tiek piedāvāts iekāpt “Laika mašīnā”, liela izmēra kaleidoskopā ar kustīgu fonu, ko nodrošina LED ekrāns. Pirms došanās iekšā apmeklētāji var izvēlēties, uz kuru no Centrāltirgus vēstures posmiem vēlas doties. Kaleidoskops piedāvā iespēju cilvēkam atrasties kādā Centrāltirgus vēsturiskā bildē, blakus ēkām vai iekšā kādā no paviljoniem. Pēc foto uzņemšanas apmeklētājs saņems QR koda izdruku, kuru noskenējot ir iespējams iegūt savu foto.
3. Modernā glezniecība video – Annas stāsts
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs 18 animētās gleznās rosinās iepazīt 98 gadus vecās Annas stāstu, kas balstīts patiesos notikumos. Anna ir piedzīvojusi trīs vēsturiskos posmus: brīvās Latvijas laiku, padomju laiku un mūsdienu brīvās Latvijas laiku, un ir apņēmības pilna sagaidīt savu simtgadi. Viņas vēstījumu caurvij latviešu spītīgums, izdzīvotāju gēns, darba spars, mīlestība pret saviem tuvākajiem un Latvijas valsti. Animācija veidota ielas mākslas grafiti stilā, rotaļīgi un ar humoru runājot gan par skumjo, gan priecīgo. Idejas autore – Zane Melbārde, mūzika – Zane Dombrovska.
4. Diriģē “Gaismas pili” pats
11. novembra krastmalā 29, Valmieras pārstāvniecībā Rīgā interaktīvais objekts “#izlīdziVītolam” ir virtuālās un papildinātās realitātes aktivitāte, kas ļauj ikvienam interesentam teleportēties no Rīgas uz Valmieru un nonākt gluži īsta kora priekšā, lai diriģētu skaņdarbu “Gaismas pils”. Sekojot norādēm, skaņdarbu iespējams nodiriģēt gluži precīzi un pasaulei dāvāt vēl mazliet gaismas. Ikviens ir aicināts izlīdzēt Vītolam, piedzīvot mūsdienu tehnoloģiju, un, galvenais, zinošu prātu radīto virtuālo vidi, ļauties jaunai pieredzei, izklaidējoties un reizē stiprinot vienu no mūsu tautas pamatiem.
5. Sprīdīša stāsts un mirdzošas pūces mazajiem
Pie Rīgas Kongresu nama mazākos “Staro Rīga” apmeklētājus varētu aizraut jauna versija pasakai “Sprīdītis” par mazo drosmīgo zēnu, kas dodas pasaulē, sastopas ar dažādiem izaicinājumiem un piedzīvojumiem, un atgriežas Laimīgajā zemē – mājās. Portugāļu mapinga veidotāji “Ocubo” rada jaunu interpretāciju latviešu pasakai, izmantojot mākslinieces un grāmatu ilustratores Anitas Paegles zīmējumus. Netālu, pilsētas kanālā pie Rīgas brīvostas ēkas, vēl viens pārsteigums – “Pikook” ir Francijas mākslinieku “Porte Par Le Vent” tēlaina instalācija ar hēlija gaismas pūķiem, kas veido poētisku gaismas objektu baletu. Luminiscējošas sniega pūces veic majestātisku rituālu, riņķojot ap ligzdu un atgriežoties tajā, lai gaidītu mazuļu izšķilšanos.
Kad un kur?
- “Staro Rīga” 16. – 19. novembrim no plkst. 17.00 – 23.00
- Uzvedums “Saules mūžs” 18. novembrī plkst. 21.00 11. novembra krastmalā
- Vairāk informācjas: www.staroriga.lv