1939. gada 16. oktobrī. Ķeguma gaisma 0
Pirms 80 gadiem Rīga sāka saņemt elektroenerģiju no jaunuzbuvētās Ķeguma HES pirmā agregāta. Pieslēgumu izdarīja iepriekšējās dienas vakarā, izmantojot Grīziņkalnā pie 1905. gada parka īpaši šim nolūkam uzceltu transformatoru staciju.
Prese vēstīja: “Jaunā Rīgas apakšstacija ir vesela komplicēta fabrika, kuras izbūvē izlietoti elektrības tehnikas jaunākie sasniegumi. Strāvas pārveidošanu veiks 3 lieli pagalmā novietoti eļļas transformatori, katrs 33 tonnas smags.
To pārvešanai uz 1905. gada parku no Vācijas vajadzēja ievest īpašus ratus uz 16 gumijas riteņiem, lai lielais svars nesabojātu ielu segu.”
Darba sākumā līmenis Ķeguma ūdenskrātuvē bija pakāpies par 10 metriem no plānotās 16 metru atzīmes (Pļaviņu HES projektējot maksimālais līmenis bija 40 metru), bet vēl nebija pabeigti betonēšanas darbi pie dambja un upes krastos.
Jau pēc mēneša Ķegums deva apmēram pusi galvaspilsētai nepieciešamās elektroenerģijas. Tas ļāva ieekonomēt tonnām Rīgas Andrejsalas termoelektrostacijas darbināšanai vajadzīgo akmeņogļu. Pēdējo sagāde kara apstākļos kļuva aizvien problemātiskāka.
Vidzemi apgādāt ar Ķeguma strāvu plānoja jau novembrī, taču darbi aizkavējās un 120 km garo līniju uz Valmieru caur Ieriķiem pabeidza tikai 1940. gada februārī.