K. Pēkšēna projektētais Tērbatas ielas nams.
K. Pēkšēna projektētais Tērbatas ielas nams.
K. Pēkšēna projektētais Tērbatas ielas nams.

1859. gada 8. martā. Dzimis lielisko Rīgas centra namu arhitekts 0

Pirms 160 gadiem Mazsalacas pagastā zemkopja un tirgotāja ģimenē piedzima viens no pirmajiem latviešu profesionālajiem arhitektiem, arī Rīgas domes loceklis un aktīvs 19./20. gadsimta mijas latviešu sabiedriskās un ekonomiskās dzīves līdzdalībnieks Konstantīns Pēkšēns (1859–1928).

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Tramps nomaina Ovālā kabineta galdu dažas dienas pēc tam, kad Īlona Maska dēls iemūžināts uz tā atstājam “dāvanu” 5
RAKSTA REDAKTORS
Kā krāpnieki zina, kur meklēt cilvēkus ar vairākiem tūkstošiem kontā – vai banku dati kaut kur noplūst? Atbild eksperti
Dabiski palīgi asinsspiediena kontrolei: 5 sēklas, ka noteikti jāiekļauj uzturā
Lasīt citas ziņas

Rīgā vien pēc viņa projektiem uzceltas aptuveni 230 ēkas, taču būvēts tāpat Jelgavā, celti Ādažu un Doles pagastnami un Lejasciema baznīca.

Rīgas centrā Pēkšēna arhitektūras piemēri apskatāmi teju uz katra soļa – K. Barona, Tērbatas, Elizabetes, Brīvības, Dzirnavu, Marijas ielā un citur. Bieži vien tie slejas uz ielu stūriem – piemēram jūgendstila nams Alberta ielā 12, kur mūsdienās iekārtots Jūgendstila muzejs, vai nams ar pulksteņa torni Tērbatas ielā 14 uz Tērbatas un Dzirnavu ielas stūra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arhitektūras vēsturnieki tāpat atzīmē Berga bazāra apbūvi, kas ir viens no pirmajiem mēģinājumiem ievirzīt dzīvokļu, veikalu un biroju kompleksu iekšējā kvartālā.

Pēkšēns pievērsa lielu uzmanību tam, lai viņa projektētā ēka iekļautos kopainā. Viņš tāpat uzskatīja, ka dzīvokļiem jābūt higiēniskiem – gaišiem, ar centralizētu kanalizāciju un apkuri, lai pagalmos būtu vieta bērnu rotaļlaukumiem un apstādījumiem. Pēkšēns popularizēja šādas idejas presē.

Kā turīgs arhitekts viņš nodarbojās ar mecenātismu, pirka latviešu mākslinieku Jaņa Rozentāla, Vilhelma Purvīša un citu darbus. Rozentāls kādu laiku dzīvoja pie Pēkšēna.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.