Harolds Edžertons (1903–1990) un nofotografētā lode lidojumā.
Harolds Edžertons (1903–1990) un nofotografētā lode lidojumā.
Arhīva foto

1903. gada 6. aprīlī. Acīm nesaskatāmā fotogrāfs 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pirms 120 gadiem Fremontas pilsētiņā ASV Nebraskas štatā piedzima elektroinženieris, izgudrotājs, vairāku neparastu fotografēšanas tehnoloģiju izstrādātājs Harolds Edžertons. Viņu uzskata arī par daudzkārt izmantojamas elektriskās zibspuldzes izgudrotāju un ieviesēju pagājušā gadsimta 20.–30. gadu mijā.

Edžertons, eksperimentējot ar stroboskopa principu, proti, efektu, kādu iespējams panākt, izmantojot ierīces, kurās izmanto rotējošu disku vai cilindru ar spraugām vai kuru sastāvdaļa ir gaismas avots, kas dod attiecīgas frekvences impulsus, panāca, ka fotogrāfijā bija iespējams fiksēt to, ko kustības milzu ātruma dēļ cilvēka acs citādi ieraudzīt nespēj.

CITI ŠOBRĪD LASA

1936. gadā izgudrotājs, panākot vienu tūkstošdaļu sekundes lielu ekspozīcijas laiku, spēja nofotografēt kolibri spārnus, kas, putniņam turoties gaisā, vibrē ar ātrumu 60 reižu sekundē. Gadu vēlāk, izmantojot unikālas metodes, Edžertons fotografēja gaisa balonu dažādās tā pārplīšanas stadijās, lodi tās lidojumā cauri ābolam un tamlīdzīgi. Viņa fotogrāfijas kļuva slavenas un ļoti pieprasītas populārajos žurnālos “National Geographic” un “Life Magazine”.

Mūža gaitā Edžertons saņēma daudzas balvas par ieguldījumu un kļuva par prestižu fotogrāfu organizāciju goda locekli. Kad 50.–60. gados ASV strādāja pie savas atomieroču pro­grammas izvēršanas un veica eksperimentālus kodolsprādzienus, ar zinātnieka izstrādātajām tehnoloģijām valdības uzdevumā tika fotografēti atomsprādzieni dažādos posmos. Edžertona vadībā radītā kamera “Rapatronic” spēja tos uzņemt ar ekspozīcijas laiku desmit nanosekundes (miljardā daļa sekundes).

Mūža nogalē izgudrotājs sadarbojās ar franču zemūdens pētnieku Žaku Īvu Kusto, radot viņam pirmās ar elektronisko zibspuldzi apgādātās kameras zemūdens fotografēšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.