Jānis Čakste (1859–1927).
Jānis Čakste (1859–1927).
Arhīva foto

1922. gada 14. novembris – vakarpusē ātri tiek ievēlēts pirmais Latvijas Valsts prezidents 1

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Laimīgais datums 22.02. – šīm 4 zodiaka zīmēm tā solās būt īpaši veiksmīga diena
Tramps iet uz visu banku – no Ukrainas prasa neiespējamo: atklātas skandalozā līguma detaļas
Kokteilis
Kādā krāsā jābūt naudas makam, lai piesaistītu finansiālo labklājību? Katrai zodiaka zīmei savs veiksmes tonis
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem nedēļu pēc pirmās sanākšanas 1. Saeima noturēja vēsturē pirmās Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanas. Noteikumus, kā šai procedūrai jānotiek, Saeimas starpfrakciju birojs bija pieņēmis tikai iepriekšējā dienā. Dažiem deputātiem pret to radās iebildes, norādot, ka normas vispirms esot jāizskata komisijās un kā gan var vēlēt Valsts prezidentu, ja vēl nav nav skaidra viņa alga. Tomēr iebildes noraidīja.

Noteikumi cita starpā paredzēja, ka jaunajam valsts galvam Satversmē paredzētais svinīgais solījums jādod nākamajā sēdē pēc ievēlēšanas, kas togad sakrita ar Latvijas valsts neatkarības svētkiem 18. novembrī. Jāpiebilst, ka sākotnēji Valsts prezidenta pilnvaru termiņš bija trīs gadi, nevis četri kā mūsdienās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizklātais balsojums sākās plkst. 18.20 un ilga nepilnu stundu. Jau iepriekš bija puslīdz skaidrs, ka uzvarēs līdzšinējais Latvijas priekšparlamenta – Sa­tversmes sapulces – priekšsēdētājs, advokāts Jānis Čakste, jo viņu atbalstīja visas pilsoniskās partijas. Sociāldemokrāti savu kandidātu pat neizvirzīja, saprotot, cik tas bezcerīgi. Tādējādi J. Čakste ar 92 balsīm, sešiem deputātiem atturoties, kļuva par Latvijas pirmo Valsts prezidentu.

“Par prezidentu nodotais lielais balsu skaits ir vislabākā liecība, ka Latvijas tautas pārstāvji savu uzdevumu valsts galvas ievēlēšanai izpildījuši ar vislielāko šī svarīgā soļa apziņu un nopietnību,” gandarīti atzīmēja “Jaunākās Ziņas”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.