1962. gada 14. oktobrī. Uz kodolkara robežas – “Karību krīze” 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 60 gadiem ASV izlūklidmašīna “U-2” veica lidojumu virs Kubas. Uzņemtajās fotogrāfijās redzamais nepatīkami pārsteidza ASV politisko un militāro vadību. Turpmākajās nedēļās pasaule balansēja uz kodolkara robežas. Vēsturē tas iegājis kā “Karību krīze” vai “Kubas raķešu krīze”. Izrādījās, ka Kubā, faktiski turpat pie ASV krastiem, tiek iekārtotas noliktavas un starta pozīcijas PSRS kodolraķetēm.
Jāpiebilst, ka septembra sākumā salā jau bija nogādātas vairākas vidējas darbības kodolraķetes. Visa operācija bija noritējusi ārkārtīgā slepenībā, kara tehniku transportēšanas laikā maskējot par civilo, bet padomju militārais personāls uz Kubu vasarā bija devies kā “lauksaimniecības speciālisti”. Raķešu pozīciju piesegšanai salā tāpat jau bija nogādātas padomju kara lidmašīnas un pretgaisa aizsardzības ieroči.
Raķešu izvietošana tikai 140 km attālumā no Floridas nozīmēja, ka PSRS var viegli sasniegt praktiski jebkuru mērķi ASV teritorijā. Savā teritorijā bāzētu tālā darbības rādiusa ballistisko kodolraķešu Maskavai tobrīd vēl bija maz, un tās tehniski nebija pilnībā uzticamas, tāpēc notikušais bija eksistenciāli svarīgs.
Stratēģiskais līdzsvars bija izjaukts. 22. oktobrī ASV prezidents Džons Kenedijs vērsās ar televīzijas uzrunu pie nācijas, izskaidrojot radušās briesmas. Kenedija lēmums bija sākt Kubas jūras blokādi un uzturēt to tik ilgi, kamēr PSRS neizvāks savas kodolraķetes. Krīzes laikā vairākkārt notika bīstami incidenti starp ASV karakuģiem un PSRS kuģiem ar karamateriālu kravu.
Galu galā pēc slepenām diplomātiskām pārrunām 28. oktobrī PSRS vadītājs Ņikita Hruščovs nolēma atsaukt kuģus un izvest raķetes. Tas tika izdarīts, kad Vašingtona apsolīja neiebrukt Kubā un izvākt savas kodolraķetes no Turcijas. Krīze oficiāli noslēdzās 20. novembrī, kad Kenedijs pavēlēja atcelt Kubas blokādi.