Rīgas Sv. Pētera baznīcas zvans izglābās no evakuācijas 1915. gadā, taču gāja bojā 1941. gadā.
Rīgas Sv. Pētera baznīcas zvans izglābās no evakuācijas 1915. gadā, taču gāja bojā 1941. gadā.
Arhīva foto

1922. gada 10. oktobrī. Zvanu liktenis 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem laikraksts “Brīvā Zeme” publicēja Baznīcas virsvaldes darbveža Krišjāņa Kalniņa ziņojumu par komandējumu augustā uz Padomju Krieviju cerībā atgūt 1915. gadā turp aizvestos Latvijas baznīcu un kapsētu zvanus: “Jāatzīst, ka zvanu reevakuācija atrodas visai grūtā stāvoklī. Zvani izvazāti un izmētāti pa visu plašo Krieviju.

Lai arī draudzes daudzos gadījumos uzrādījušas tās vietas, kurp zvani aizvesti un kur tiem tagad vajadzētu atrasties, šīs ziņas neatvieglina zvanu uzmeklēšanu, jo tie vēlāk pārvadāti no vietas uz vietu, no pilsētas uz pilsētu. (..) Zvanus uzmeklēt un apskatīt nevar bez padomju valdības atļaujas, un tādu atļauju padomju valdība mūsu reevakuācijas komisijas darbiniekiem nedod. Mūsu sūtniecības un reevakuācijas komisijas vairākkārtīgas kategoriskas prasības šai lietā tik pat kategoriski no padomju ārlietu komisariāta noraidītas. Saprotams, ka tādos apstākļos nav iespējama ražīga darbība. Tomēr darīts un panākts daudz.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas delegātiem vismaz bija izdevies apzināt tos zvanus, kas nonākuši Maskavā un Ņižņijnovgorodā. Baznīcu zvani, īpaši, ja bija no bronzas, lielā metāla apjoma dēļ skaitījās stratēģiski svarīga manta, tādēļ Pirmā pasaules kara laikā pretinieka uzbrukuma situācijā tos steidza izvest ne tikai Krievijā, bet arī citās Eiropas zemēs. Latvijas teritorijas gadījumā uz Krieviju aizceļoja ap 2000 zvanu. To atgūšanu paredzēja 1920. gada Latvijas un Padomju Krievijas miera līgums.

Atgūt 20. gados gan izdevās vien ap 400–500 zvanu. Daudzi jau bija pārkausēti vai sabojāti, citi nodoti Krievijas katoļu draudzēm, bet skaistākie un vērtīgākie nogūla Krievijas muzejos. Mājās pārveda, piemēram, 1867. gadā lieto Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas zvanu, taču visi četri Sv. Jēkaba baznīcas zvani pazuda Krievijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.