Jānis Opincāns (1899–1973).
Jānis Opincāns (1899–1973).
Foto: no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma

1932. gada 8. augustā. Skandalozais deputāts 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Trīs mērces, kuras nekavējoties vajadzētu izmest no ledusskapja. Kādu kaitējumu veselībai tās var nodarīt?
Auns – Tīģeris, Jaunava – Trusītis: noskaidro, kurš no “Vinnija Pūka” varoņiem atbilst katrai zodiaka zīmei
“Jebkurš “bēglis” saņem lielāku pabalstu, salīdzinot ar pensiju, kādu saņem mūsu pašu vecāki” – lasītājas pārdomas par demogrāfisko situāciju Latvijā 46
Lasīt citas ziņas

Pirms 90 gadiem “Jaunākās Ziņas” atzīmēja: “Pirms dažām dienām ievietojām informāciju, ka bijušais Saeimas deputāts Jānis Opincāns, kurš savā laikā kļuva populārs ar nepārtrauktiem skandāliem dzēruma neprātā, nesen uzņemts sabiedriskos darbos un strādā pilsētas darba apgādes Pārdaugavas nodaļā kā pagaidu darbinieks – kantorists ar 5 latu algu dienā.

Līdz ar to atzīmējām, ka Opincāns, kā bijušais Saeimas deputāts, valsts pensiju nav dabūjis, jo Saeimas deputāta amatā pavadītais laiks pensijas saņemšanai nav bijis pietiekošs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz šo ziņojumu Opincāns atsaucies un piesūtījis mums sekojošu skaidrojumu: “Jaunākās Ziņas” ievietojušas ziņas, ka es esot pieprasījis valsts pensiju, bet mans lūgums noraidīts. Šīs ziņas nesaietas ar patiesību, jo nekad nekur es neesmu nekādu pensiju pieprasījis.”

Eksdeputātam no Latgales Sociāldemokrātisko strādnieku un zemnieku partijas, latgaliešu literātam Jānim Opincānam tobrīd bija tikai 33 gadi.

Uz pensiju kandidēt viņš, protams, nevarēja. 30. gadu sākuma presei Opincāns bija izteikts nevaronis, jo divu Saeimu laikā bija regulāri rūpējies par dažādiem skandāliem, kam pamatā bija “sīvā” cienīšana un nesavaldīgais raksturs.

Deputātam kunga prātā bija paradums nemaksāt takšu šoferiem, meklēt kašķi gan ar vienkāršiem pilsoņiem, piemēram, vilciena pasažieriem vagonā, gan policiju. Viņš sita arī savu civilsievu Teklu Solimu, vairākkārt tika saukts tiesas priekšā un likts cietumā. Saeimas sēdēs Opincāns bieži bija iereibis.

Deputāta karjerai gals pienāca pēc 1931. gada 24. jūlija Saeimas sēdes, kad viņš bija piedzēries, pieprasīja tribīni, bļaustījās un agresīvi uzvedās. Galu galā Opincānu no sēžu zāles izveda ar varu.

Parlamentā viņš vairs neatgriezās. Kā raksta vēsturnieks Kaspars Strods, Opincāns vēlāk strādāja par grāmatvedi dažādās mežsaimniecībās, bet padomju okupācijas gados – Ludzas rajona kolhozā “Kutuzovs”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.