Pirms 110 gadiem izveidots Latvijas teritorijā pirmais dabas rezervāts 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 110 gadiem Usmas ezera Moricsalā, sauktā arī par Morickalvu, tika izveidots Latvijas teritorijā pirmais, bet Krievijas impērijā pēc skaita otrais dabas rezervāts.
Pēc Rīgas dabaspētnieku biedrības ierosinājuma Moricsalu pasludināja par “dabas jaukumu apvidu”, un minētajā dienā vietējais mežzinis oficiāli nodeva salu biedrības pārziņā. Dabaspētnieki jau iepriekš bija novērtējuši šīs vietas bioloģisko daudzveidību un unikalitāti, tāpēc vēlējās to pasargāt no plāniem apstādīt šo vietu ar jaunaudzi.
Ap kvadrātkilometru lielās salas lielākā vērtība skaitījās praktiski pirmatnējais mežs ar simtgadīgajiem ozoliem, liepām, priedēm un eglēm, tajos mītošo kukaiņu un putnu, īpaši dobumperētāju, bagātība. 1920. gada 12. augustā Moricsalas rezervāts pārgāja Latvijas Izglītības ministrijas pārziņā. 1929. gadā “Jaunākās Ziņas” rakstīja: “Daudzinātā Moricsala Usmas ezerā uzskatāma par vienīgo vietu Latvijā, kuru vismazāk skārusi kultūra. Moricsala uzskatāma par dažu retu augu pēdējo patvēruma vietu Latvijā.” Avīze tāpat atzīmēja, ka atšķirībā no zinātniekiem parastam apmeklētājam salā nav “nekā sevišķa”, ko redzēt.
Mūsdienās rezervātu uzskata par daudzu Latvijai ļoti retu vaboļu sugu paradīzi un salā konstatētas 222 tauriņu sugas – dažām tā ir vienīgā mājvieta visā Baltijā. Moricsalas rezervāts iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo dabas teritoriju tīklā “Natura 2000”.