1892. gada 11. maijā tika izgudrots noderīgs instruments, ko izmantojam arī šodien 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 130 gadiem zviedru izgudrotājs un uzņēmējs Johans Peters Johansons patentēja visā pasaulē mehāniķu un santehniķu aprindās joprojām populāro darbarīku, kura latviskais nosaukums atkarībā no dažām konstruktīvām niansēm un funkcijām ir stellatslēga vai bīdatslēga, bet pasaulē to pārsvarā pazīst kā “angļu atslēgu”.
Proti, uzgriežņu atslēgu, kuras spīļu atvērums un satvēriens ir maināms ar vītnes palīdzību. Johansons nebija šī instrumenta izgudrotājs, tikai uzlabotājs un standartizētājs. Anglijā, Francijā, tāpat ASV līdzīgi instrumenti, ērtāki nekā parastās knaibles, bija pazīstami jau 18. gadsimtā un tie bija neaizstājami, piemēram, ratnīcās vai pirmajās rūpnīcās. Īpaši lauku kalēju izgatavotās skrūves un uzgriežņi teju katrs bija unikāls darbs, kas neatbilda standarta izmēriem, līdz ar to arī noteikta izmēra uzgriežņu atslēgas tām bija bezjēdzīgas.
Agrīnajā industrializācijas periodā 19. gadsimta pirmajā pusē rūpnīcas, kas izgatavoja mašīnas un darba galdus, nereti ražoja atslēgas saviem uzgriežņiem. Tās, protams, nebija universālas. Arī vēlāk, kad standartizācijas lietas sakārtojās, saglabājās atšķirības starp Anglijas skrūvēm, kuras kalibrēja collās, un kontinentālās Eiropas produkciju, kur izmērus mērīja milimetros un centimetros.
Jāatzīmē, ka dažus gadus vēlāk, 1896. gadā, Johansons konstruēja un savā veiksmīgajā uzņēmumā Ēnšēpingā sāka ražot arī ārēji līdzīgās, bet funkcionāli atšķirīgās roratslēgas jeb cauruļatslēgas.