Jānis Dūmiņš (1922–2011).
Jānis Dūmiņš (1922–2011).
Foto: Lita Krone/LETA

Pirms 100 gadiem šajā dienā dzimis latviešu kordiriģēšanas klasiķis Jānis Dūmiņš 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem Rīgas Grīziņkalnā muzikāli apdāvināta Latvijas Sarkanā Krusta slimnīcas sanitāra ģimenē piedzima viens no spilgtākajiem padomju okupācijas laika perioda latviešu kordiriģentiem, kordiriģēšanas profesors un Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēks no 1950. līdz 1994. gadam Jānis Dūmiņš.

Viņš bija arī Valsts akadēmiskā kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, viens no latviešu Dziesmu svētku virsdiriģentiem kopš 1955. gada, jauniešu kora “Rīga” dibinātājs un ilggadējs vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dūmiņš bija starp tiem, kas vispirms atdzīvināja un attīstīja kora dziedāšanas tradīcijas pēckara Latvijā, bet pēc tam turpināja tās izkopt profesionāli augstā līmenī vairāk nekā 50 gadu garumā.

Viņa talantu apliecina arī fakts, ka pirmo kori censonis uzņēmies diriģēt 1938. gadā 16 gadu vecumā. Tas bijis Baldones amatieru jauktais koris.

Tiesa, kādu laiku Dūmiņš svārstījies starp izglītošanos matemātikas vai mūzikas laukā, līdz 1942. gadā izdarīja izvēli, iestājoties Konservatorijā, kur vispirms mācījās vijoļspēli, bet tad rokas traumas dēļ, pārgāja uz diriģentiem.

Laikabiedri atzīmējuši, ka Dūmiņa karjera dedzības un apdāvinātības dēļ attīstījusies ārkārtīgi strauji. 50. gadu vidū viņš, neskatoties uz jaunību, jau ierindojies starp tādām tā laika autoritātēm kā Teodors Kalniņš, Jēkabs Mediņš.

Muzikologs Oļģerts Grāvītis atzīmējis, ka Dūmiņš par normu ieviesis principu, ka nacionālo mūzikas skaņdarbu partitūras jāapgūst un jādzied oriģinālvalodā. Akadēmiskais koris viņa vadībā dziedājis skaņdarbus 26 pasaules tautu valodās.

SAISTĪTIE RAKSTI