Malkas vezumi 20. gs. 30. gados.
Malkas vezumi 20. gs. 30. gados.
Arhīva foto

Kā pirms 90 gadiem nelegāli varēja tikt pāri Gaujai? 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Pirms 90 gadiem “Jaunākās Ziņas” vēstīja: “Satiksmi pār Gauju starp Siguldu un Turaidu uztur vēsturiska pārceltuve. Bet tā kā šinī ziemā apkārtējie laucinieki ved malku ļoti lielos vairumos uz Siguldas staciju, tad bieži gadījās, ka pie Gaujas pārceltuves salasījās garas malkas vezumu rindas un malkas vedējiem, gaidot savu kārtu, nācās upes malā ilgāku laiku gaidīt.

Bez tam par vezuma pārcelšanu katram malkas vedējam bija jānomaksā pārcēlājam 20 santīmi. Lielas grūtības vezumniekiem sagādāja arī tas, ka uzbraukšana uz pārceltuves ar vezumiem stipri apgrūtināta, bet Siguldas pusē smagos vezumus grūti uzbraukt stāvajā krastā. Visu šo iemeslu dēļ apkārtējie laucinieki ierīkojuši īpašu ziemasceļu pār Gaujas ledu apmēram kilometru augšpus pārceltuves privātu māju robežās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo ceļu pēdējā laikā bija sākuši izmantot gandrīz visi vezumnieki, kamdēļ pārceltuves nomniekam radās prāvi zaudējumi. Lai pārtrauktu “nelegālo” satiksmi, pārceltuves nomnieks vezumnieku ziemasceļu uzspridzināja ar dinamīta patronām. Sprādziens bijis ļoti spēcīgs un ne tikai saplosījis ledu, bet nogalinājis arī daudzas zivis. Atļauju ceļa uzspridzināšanai pārceltuves nomniekam devusi Siguldas pilsētas valde, kurai viņš maksā par pārceltuves nomu. Tā kā “nelegālais” ceļš atradies Siguldas pilsētas robežās un atņēmis peļņu pilsētai piederošai pārceltuvei, tad pilsētas valde nevarējusi jauno satiksmi pār Gauju atļaut.”

SAISTĪTIE RAKSTI