Memoriāls Šķēdes kāpās.
Memoriāls Šķēdes kāpās.
Arhīva foto

Šķēdes kāpās notika otrā asiņainākā ebreju iznīcināšanas operācija vācu okupētajā Latvijā 16

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pirms 80 gadiem Šķēdes kāpās, ap 15 km no Liepājas, sākās tūlīt pēc Rumbulas slaktiņa otrā asiņainākā ebreju iznīcināšanas operācija vācu okupētajā Latvijā.

Triju dienu laikā bijušā Latvijas armijas poligona teritorijā nošāva aptuveni trīs tūkstošus Liepājas un Liepājas apriņķa ebreju.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tā nebija pirmā holokausta akcija šajā vietā, jo ebrejus Šķēdes kāpās slepkavoja jau septembrī, un tāpat bija notikušas cilvēku šaušanas pašas Liepājas robežās, taču decembrī notikusī bija vērienīgākā.

Holokaustā tika iznīcināti praktiski visi Liepājas ebreju iedzīvotāji.

Pavēli par slepkavošanu Liepājas vācu komandantūra saņēma no Drošības dienesta (SD) pārvaldes Rīgā, kur savukārt pildīja SS reihsfīrera Heinriha Himlera agrāk dotos norādījumus.

Cilvēku aresti un vešana uz Liepājas sieviešu cietumu un cietuma pagalmu sākās naktī no 13. uz 14. decembri. Pēc tam upurus kolonnās dzina uz nošaušanas vietu Šķēdē. Tur kāpās paralēli krastam bija sagatavota ap simt metru gara un trīs metrus plata tranšeja.

Cilvēkus mazākās grupās pa divdesmit veda pie tās malas, nostādīja ar skatu uz jūru un nogalināja. Ebreju arestus pilsētā un konvojēšanu veica latviešu palīgpolicija, savukārt slepkavošanu īstenoja vācu operatīvā grupa, kam līdzdarbojās leitnanta Pētera Galiņa komandētais SD latviešu sardzes vads un kāda latviešu palīgpolicistu vienība.

Nacisti praktizēja latviešu “iedrošināšanu” uz šaušanu ar alkohola palīdzību.

Pēc vienas liecības, Šķēdē šādiem mērķiem iztukšota piena kanna ar rumu. Pieminot šausminošos notikumus, 2005. gadā Šķēdes kāpās tika atklāts tēlnieka Raimonda Gabaliņa veidotais memoriāls. 1941./1942. gadā vācu okupācijas laikā Šķēdē tika nogalināti arī 193 čigāni un 209 komunisti vai tie, kurus par tādiem uzskatīja.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.