Ārsts pats jutās pārsteigts, cik skaidri un precīzi nu bija dzirdami pacienta sirdspuksti. Kā izgudroja stetoskopu 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 240 gadiem Kempēras pilsētā Breņā, Francijā piedzima mediķis un anatoms, stetoskopa izgudrotājs un auskultācijas (izklausīšanas) aizsācējs plaušu un sirds slimību diagnostikā Renē Laeneks.
Laeneka izgudrojums gan sākotnēji neizskatījās pēc mūsdienu analoga. Pats dakteris vēlāk rakstīja, ka svarīgais notikums risinājies 1816. gadā, kad viņš izmeklējis kādu slimnieci Nekēras hospitālī Parīzē.
Ārstam bija aizdomas par sirdsslimību, taču paciente bija jauna dāma ar pabiezu zemādas tauku slāni, tādēļ parasti praktizēto auss pielikšanu pie ķermeņa šoreiz diagnosticēšanai ne morālu, ne praktisku apsvērumu dēļ izmantot nevarēja.
Taču tad Laeneks atcerējies akustisko parādību, kad caura baļķa vienā galā var it labi sadzirdēt vismazāko troksnīti pretējā galā.
Ārsts atskārta, ka ar šādu “cilindru” iespējams saklausīt jebkurus trokšņus cilvēka krūškurvī, tātad arī pie plaušu un elpceļu saslimšanas.
Turpmākie mēneši pagāja, meklējot vispiemērotāko materiālu stetoskopa jeb “krūšu apskatītāja” izgatavošanai. Par tādu tika atzīts riekstkoks.
Savu izgudrojumu un metodes Laeneks plašākam ārstu lokam demonstrēja 1819. gadā un ātri guva atzinību. Mūsdienām raksturīgo izskatu stetoskops ieguva 19. gadsimta beigās.