Šauļu iedzīvotāji pretblokādes akcijā 1990. gada maijā.
Šauļu iedzīvotāji pretblokādes akcijā 1990. gada maijā.
Arhīva foto

1990. gada 2. jūlijā. Lietuvas diplomātiskā piekāpšanās 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Pirms 30 gadiem PSRS vadība atcēla ekonomiskās sankcijas, kas bija ieviestas pret Lietuvu pēc tam, kad tā 1990. gada 11. martā pieņēma lēmumu par Lietuvas valstiskuma tūlītēju atjaunošanu.

Kremlis nedaudz atmaiga, jo Lietuvas Augstākā padome (AP) spēra taktisku soli un 29. jūnijā pasludināja 100 dienu moratoriju 11. marta aktam, lai varētu sākt sarunas par aiziešanu no PSRS.

CITI ŠOBRĪD LASA

Maskava vairākkārt bija uzsvērusi, ka sarunu nebūs, iekams lēmums “Par Lietuvas neatkarīgas valsts atjaunošanu” netiks apturēts.

Blokāde bija ilgusi nepilnus trīs mēnešus, un padomju okupācijas gados PSRS ekonomikā cieši integrētā republikas saimniecība no tās smagi cieta. Jūnija beigās, pēc Lietuvas statistikas departamenta datiem, bija pilnībā apstājušies 10 lielākie republikas uzņēmumi.

Par daļējiem vai pilnīgiem bezdarbniekiem bija kļuvuši apmēram 80 tūkstoši cilvēku. Ziņu par blokādes atcelšanu ar neslēptu gandarījumu uzņēma kā Lietuvas valdībā, tā iedzīvotājos.

ažeiķu naftas pārstrādes uzņēmums sāka saņemt naftu jau 30. jūnija vakarā, nākamajā dienā pēc Lietuvas AP piekāpšanās. Degvielas trūkums bija bijis viens no sāpīgākajiem ekonomiskās žņaugšanas elementiem.

PSRS Ministru padomes priekšsēdētājs Nikolajs Rižkovs informējot, ka visi agrāk ieviestie ekonomiskie ierobežojumi atcelti, piebilda, ka “tagad viss būs atkarīgs no tā, ar kādiem priekšlikumiem par sarunām ieradīsies Lietuvas pārstāvji”.

Lietuvieši sarunas gan sāka, taču atteikties no neatkarības atjaunošanas, protams, negrasījās. Piekāpties nevēlējās arī PSRS vadītājs Mihails Gorbačovs.

1991. gada 10. janvārī Kremļa pacietība bija galā un Lietuvai tika uzstādīts ultimāts atjaunot PSRS konstitūcijas darbību. Jau tās pašas dienas vakarā Viļņā ieripoja tanki un sākās traģiskie janvāra notikumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.