Nams Tenismegi ielā 10.
Nams Tenismegi ielā 10.
Foto: Ieva Čīka/LETA

1930. gada 3. jūnijā. Latvijas sūtniecība vienā no skaistākajām Tallinas ēkām 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Pirms 90 gadiem “Jaunākās Ziņas” vēstīja, ka Latvijas Ārlietu ministrija vienojusies ar Tallinas namīpašniekiem Knipferu ģimeni par tiem piederoša nama pirkšanu Igaunijas galvaspilsētas centrā Tenismegi (Tõnismägi) ielā 10 Latvijas sūtniecības vajadzībām.

“Nama atbrīvošana nodrošināta īsākā laikā, lai uzsāktu nepieciešamos remontdarbus,” tā laikraksts. Tā ir ēka, kurā Latvijas vēstniecība atrodas arī šodien un kuru gan toreiz, gan tagad uzskata par vienu no skaistākajām Tallinā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirkuma līgums jūnija sākumā gan vēl nebija parakstīts – to 20. jūnijā izdarīja nesen ieceltais Latvijas sūtnis Kārlis Zariņš, samaksājot 115 tūkstošus kronu (valdība darījumam un remonta izdevumiem asignēja 200 tūkstošus latu).

Tika iegūts Tallinai netipisks sarkanu ķieģeļu, 1891. gadā pēc arhitekta Konstantina Vilkena projekta historicisma stilā būvēts savrupnams, kas sākotnēji bija piederējis grāfam Nikolajam Stenbokam. Pirms pirkuma Latvijas sūtniecība mitinājās reprezentācijai nepiemērotās telpās.

Jaunu iegāde jau labu laiku kā bija kļuvusi par prestiža jautājumu. Darījums kļuva iespējams, kad Zariņš pierunāja valdību piešķirt līdzekļus. Pēc iekštelpu pārbūves sūtniecību iesvētīja 1931. gada 7. jūnijā, svētdienā. Namam ir 22 telpas. Pietika gan reprezentācijai, gan sūtņa dzīvoklim, gan sūtniecības kancelejai.

Bez šaubām, 1940. gada vasarā Latvijas diplomātiem nācās no Tenismegi ielas desmitā nama aiziet. Vācu okupācijas laikā ēku savām vajadzībām izmantoja Igaunijas pašpārvalde.

Igaunijas PSR periodā tajā atradās vispirms Igaunijas PSR Arodbiedrību padome, tad tur mājvietu rada republikas Koru apvienība. Latvija likumīgi pirkto būvi pakāpeniski sāka atgūt 1991. gada rudenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.