Abata Sijesa piedāvātais Francijas sadalījums.
Abata Sijesa piedāvātais Francijas sadalījums.
Abata Sijesa piedāvātais Francijas sadalījums.

1790. gada 4. martā. Teritoriālā reforma Lielās Franču revolūcijas gaumē 0

Pirms 230 gadiem stājās spēkā Lielās Franču revolūcijas laikā 26. februārī pieņemtais Nacionālās sapulces lēmums par Francijas jauno administratīvi teritoriālo dalījumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Agrāko vēsturisko provinču vietā Francijas teritoriju sadalīja 83 departamentos – šī sistēma pastāv joprojām, tikai mūsdienās Francijā ir 101 departaments, ieskaitot aizjūras teritorijas. Monarhijas gāšanas un revolūcijas apstākļos reformai praktiski bija tikai viens mērķis.

Proti, likvidēt karaļu laikos ieviesto dalījumu provincēs, lai pēc iespējas neitralizētu vecās aristokrātijas un zemes īpašnieku ietekmi. Pat departamentu nosaukumos sākotnēji bija aizliegtas jebkuras atsauces uz veco provinču vārdiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Revolucionārie valstsvīri bija vienisprātis, ka teritoriālā reforma nepieciešama, taču par jauno departamentu optimālajiem izmēriem un robežu nospraušanu bija strīdi. Tā politiķis, abats Emanuels Žozefs Sijess rosināja Franciju sadalīt “ģeometriski” – vienādos kvadrātos kā šaha laukumu. Katra departamenta “mala” būtu 72 km gara.

Attiecīgi, laukums dalītos vēl mazākos četrstūros – apgabalos un kantonos. Savukārt grāfs Mirabo uzskatīja, ka departamentu robežas labāk nospraust, izmantojot dabiskus orientierus – kalnus, mežus, upes.

Galu galā pārsvaru guva tieši šī koncepcija. Kas attiecas uz izmēriem, tad par optimālu atzina normu, ka attālums starp departamenta centru un robežu nedrīkst būt lielāks par vienas dienas jājumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.