Sarkanarmieši izceļ Somijas robežstabu pie Mainilas 1939. gada 30. novembrī.
Sarkanarmieši izceļ Somijas robežstabu pie Mainilas 1939. gada 30. novembrī.
Sarkanarmieši izceļ Somijas robežstabu pie Mainilas 1939. gada 30. novembrī.

1939. gada 29. novembrī. Molotovs pret “ļauno somu valdību” 1

Pirms 80 gadiem, pusnaktī pēc Maskavas laika PSRS Tautas komisāru padomes priekšsēdētājs un reizē ārlietu komisārs Vjačeslavs Molotovs uzstājās ar radiorunu, kuru translēja visā Padomju Savienībā. Molotovs paziņoja: “Tagadējās Somijas valdības mūsu valstij naidīgā politika mūs piespiež spert nekavējošus soļus, lai nodrošinātu valsts [PSRS] ārējo drošību.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kaut padomju valdība esot divus mēnešus vedusi sarunas ar somu valdību “par minimālām prasībām Padomju Savienības robežu, sevišķi Ļeņingradas, drošības sargāšanai”, somi “visus padomju valdības miermīlīgos priekšlikumus noraidīja”. Somu karaspēks apdraudot Ļeņingradu, turklāt Somija sākusi “iet kara kūdītāju ceļus” un veikusi “provokatoriskus aktus, apšaudot sarkanarmiešu vienības” – ar to bija domāta 26. novembra Mainilas provokācija. PSRS nevarot paciest, ka tās drošība atkarīga no somu valdības “ļaunās gribas”.

“Somu valdība līdz ar to nevēlas normālas attiecības ar Padomju Savienību, kā arī nevēlas ievērot starp PSRS un Somiju pastāvošā neuzbrukšanas līguma noteikumus,” pasludināja Molotovs. Runas par to, ka PSRS vēloties iejaukties Somijas iekšējās lietās un to iekarot, viņš raksturoja kā “ļaunprātīgas baumas”. Neilgi pirms tam satrauktā Somijas valdība bija saņēmusi PSRS notu ar paziņojumu, ka 1920. gada Padomju Krievijas un Somijas neuzbrukšanas līgums vairs nav spēkā un Maskava sarauj diplomātiskās attiecības ar Helsinkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

30. novembra agrā rītā padomju aviācija sāka uzlidojumus Helsinkiem un citām pilsētām. Pirmie Ziemas kara upuri bija somu civiliedzīvotāji, turklāt bumbvedēji pacēlās no tikko iekārtotajām padomju aviācijas bāzēm Igaunijas teritorijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.