“Šī brīža izmaiņas ir ievērojamas.” Kā pagājusi pirmā diena, kad lielveikaliem ļauts strādāt tikai “zaļajā” režīmā? 131
Pirmo dienu lielajiem tirdzniecības centriem sākot strādāt tikai “zaļajā” režīmā, tajos ielaižot iedzīvotājus tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu, vairums apmeklētāju pret prasībām izturējušies ar sapratni, aģentūrai LETA atzina vairāku Rīgas tirdzniecības centru pārstāvji.
“Galerijas Centrs” vadītāja Iveta Priedīte pauda, ka tirdzniecības centrs ir priecīgs atsākt darbu ar lielāku jaudu.
Viņa norādīja, ka pirmā dienas daļa jaunajā režīmā pagājusi mierīgi. “Jāteic, ka vēl jo projām ne visiem ir skaidri ieejas noteikumi, bet, izskaidrojot, apmeklētāji ir saprotoši, uzrāda sertifikātus, personu apliecinošus dokumentus un dodas iepirkties,” stāstīja “Galerijas Centrs” vadītāja.
Vienlaikus viņa atzina, ka joprojām ir iedzīvotāji, kas nav pietiekami informēti par ierobežojumiem, īpaši par normu, ka ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nepietiek, bet ir jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments.
“Pozitīvi ir tas, ka ir iespēja strādāt garāku darba laiku, cerēsim, ka pie pārtikas veikala neveidosies rindas. Šobrīd rūpējamies par veikalu apmeklēšanu stingrā uzraudzībā un drošā epidemioloģiskā vidē,” teica Priedīte.
“No savas puses esam izdarījuši visu, lai ievērotu ārkārtas stāvokļa ietvaros izvirzītās prasības epidemioloģiskās drošības nodrošināšanai. Un pēc iespējas ātri to esam izrunājuši arī ar nomniekiem,” uzsvēra Priedīte.
Tikmēr “Origo” pārstāvji norādīja, ka tirdzniecības centrā apmeklētāju plūsma pirmdien ir lielāka, salīdzinot ar pēdējām nedēļām, taču novērojam, ka cilvēki ir apzinīgi un drošības prasības ievēro – vairums ir jau pieraduši pie papildu piesardzības publiskās vietās.
“Origo” no pirmdienas drīkst apmeklēt, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu. Savukārt B ēkā un dzelzceļa stacijas daļā pirmās nepieciešamības preču veikali un pirmās nepieciešamības pakalpojumi darbosies sarkanajā režīmā, pārējie – “zaļajā” režīmā.
Tomēr, pēc viņas teiktā, ir arī daļa personu, kuri vai nu nav dzirdējuši jaunākos noteikumus vai arī aizmirsuši mājās personu apliecinošu dokumentu vai kvadrātkodu, kas apliecina sertifikāta esamības faktu. “Šādos gadījumos, kad diemžēl tiek liegta ieeja iepirkšanās centrā, esam saskārušies ar cilvēku neapmierinātību,” teica Kaktiņa.
Tirdzniecības centra “Domina Shopping” direktore Dina Bunce atzina, ka kopumā diena pagāja visai mierīgi un pat nedaudz pacilātā noskaņojumā, jo gan tirdzniecības centrs, gan nomnieki ļoti gaidīja brīdi, kad atkal varēs atvērt durvis un klātienē drošā veidā apkalpot pircējus.
“Uz “Dominu” cilvēku pārsvarā nāk jau sagatavojušies – proti, viņi zina, ka tirdzniecības centrā varēs ienākt tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Bet tiem dažiem, kuri jaunos noteikumus vēl nebija sapratuši, tos izskaidroja mūsu apsardzes personāls,” informēja Bunce.
Taču arī šādām situācijām tirdzniecības centrs esot bijis gatavs.
Zināms izaicinājums bija arī īsā laika posmā piesaistīt un apmācīt papildu kontrolējošo personālu, kas nodrošinās sertifikātu pārbaudes pie visām ieejām.
“Tomēr vēršu uzmanību – lai tirdzniecības centru nozare varētu pilnībā atgūties no “lokdauna”, attīstīties uz priekšu un arī nodrošināt pilnvērtīgu pārdevēju nodarbinātību, tai “zaļajā” formātā un bez veikalu kategoriju ierobežojumiem ir jāstrādā arī brīvdienās,” uzskata Bunce.
Viņa aicina valdību no tā jābaidās, jo, ļaujot visiem centra veikaliem strādāt septiņas dienas nedēļā, pircēju plūsma vienmērīgi izkliedēsies, kas ir īpaši būtiski pirmssvētku un svētku laikā. Vienlaikus uz ielām neveidosies tik garas rindas, kas būs arī daudz humānāk pret pašiem pircējiem.
Jau vēstīts, ka no pirmdienas līdz ārkārtējās situācijas beigām nākamā gada 11.janvārī “nedrošajā režīmā” jeb bez Covid-19 sertifikātu uzrādīšanas turpinās darboties tikai nelieli pirmās nepieciešamības veikali, pagājušajā nedēļā nolēma valdība.
Šādi varēs darboties pārtikas veikali, medicīnas preču veikali, optikas veikali, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču veikali.
Šajās tirdzniecība vietās, izņemot aptiekas, jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju. Savukārt aptiekās, kas veic vakcināciju pret Covid-19 vai izsniedz testēšanas sertifikātus, noteikta prasība vienai personai nodrošināt ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības.