Ilustratīvs foto. Sezonas laukstrādnieki.
Ilustratīvs foto. Sezonas laukstrādnieki.
Foto: Valdis Semjonovs

Sezonas laukstrādnieki akmeņus lasīt nedrīkst 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Finanšu ministrija (FM) noraida lauksaimnieku sabiedrisko organizāciju priekšlikumu pagarināt sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma piemērošanu līdz 120 dienām līdzšinējo 65 dienu vietā.

Zemkopības ministrija (ZM) un lauksaimnieki tāpat aicina paplašināt to sezonas laukstrādnieku loku, kuriem kopš 2014. gada piemēro atvieglotu iedzīvotāju ienākuma nodokļa režīmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

ZM un lauksaimnieku ieskatā šis nodokļa režīms būtu jāattiecina arī uz akmeņu novācējiem, sējumu ravētājiem, lopbarības sagatavotājiem, ganiem un ganību ierīkotājiem, grāvračiem un krūmu cirtējiem, mežu stādītājiem, augļu, ogu un dārzeņu tirgotājiem, lauksaimniecības produktu pārstrādātājiem, traktoru un citu lauksaimniecības mašīnu vadītājiem, kuri nodarbināti augļ­kopībā un dārzkopībā.

Marta pirmajā dienā valdībai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā “Par samazinātu darbaspēka nodokļu likmju piemērošanu sezonālajos darbos nodarbināto ienākumam” FM paskaidrojusi, ka, pagarinot dienu skaitu, sezonas laukstrādniekiem nodokļu maksāšanas režīms kļūtu krietni labvēlīgāks nekā citiem nodarbinātajiem.

Savukārt paplašinot to nodokļu maksātāju loku, kuriem būtu tiesības izmantot šo atviegloto nodokļa režīmu, samazinātos ieņēmumi valsts budžetā.

FM atsaucas uz 2021. gada 1. jūlijā ieviestajām minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), kas obligāti jāmaksā par katru nodarbināto vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Bet pašlaik noteikts, ka minimālās VSAOI nepiemēro sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājiem. FM ieskatā, palielinot dienu skaitu, sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājiem būtu jāpiemēro minimālās VSAOI vai jāpaceļ sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa likme.

Līdz šim par sezonas laukstrādniekiem VSAOI maksā no ienākuma, kas ir mazāks par valstī noteiktās minimālās algas apmēru.

Plānoja, ka sezonas laukstrādnieku skaits 2021. gadā būs 7700. Bet bija reģistrēti tikai 3848 sezonas laukstrādnieki, ienākuma nodokļa maksātāji.

Savukārt plānotais sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa ieņēmumu apmērs izpildīts aptuveni par 65%. 2020. gadā lauk­strādnieku nodokļa ieņēmumi valsts budžetā bija aptuveni 241 000 eiro, kaut arī tos plānoja 370 000 eiro apmērā.

Reklāma
Reklāma

ZM gan atzinusi, ka lauksaimniecības nozarē joprojām zeļ nelegālā nodarbinātība. Tikai 262 lauksaimnieki jeb 9% izmanto sezonas lauk­strādnieku ienākuma nodokļa režīmu, kaut gan, pēc ZM datiem, tas būtu jāizmanto vismaz 2852 lauksaimniekiem.

Nelegālās nodarbināšanas mazināšanai ZM ierosina atslogot darba devējiem papīru kārtošanu par laukstrādnieku, kurš jānolīgst darbā dažas dienas vai nedēļas. Ar to izskaidrojams, kāpēc līdz šim liela daļa sezonas darbā pieņemto strādā nelegāli un kāpēc par viņiem netiek maksāti nodokļi.

Valdība uzdevusi FM kopīgi ar ZM, Labklājības ministriju, Zemkopības ministriju un Ekonomikas ministriju līdz 2022. gada 15. jūlijam izdomāt, kā samazināt šo slogu darba devējiem, kuri pieņem darbā laukstrādniekus uz īsu laiku.

Sezonas laukstrādnieki

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts, ka no 1. aprīļa līdz 30. novembrim par sējas vai ražas novākšanas darbos nodarbinātajiem laukstrādniekiem darba devēji no viņu ienākumiem var ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāku par 70 centiem dienā.

Par lauku darbos nodarbināto darbinieku lauksaimniekam nav jāmaksā darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un riska nodeva.

Savukārt no darbinieka ienākumiem nav atsevišķi jāietur valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis vispārējā kārtībā, piemērojot progresīvo nodokļa likmi atkarībā no ienākumu apmēra.

Darba devējiem ir jāpieder vai jānomā lauksaimniecībā izmantojamā zeme, kurā viņš audzē dārzeņus, ogulājus vai augļu kokus. Viņš nedrīkst būt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs.

Sezonas laukstrādnieki var strādāt pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem ne ilgāk par 65 dienām (no iespējamām 244 dienām sezonā).

Laukstrādnieka ienākumi nedrīkst pārsniegt 3000 eiro mēnesī.

Par sezonas laukstrādnieku, kurš strādā zemnieku saimniecībā un vienlaikus saņem ienākumus vēl kādā uzņēmumā, ar kuru ir noslēgts darba līgums, nodokļi jāmaksā vispārējā kārtībā.

Avots: FM