Kā sev palīdzēt vasaras sezonālās depresijas gadījumā? 0
Meklē palīdzību!
Tas ir vienkārši. Ja tev liekas, ka sāc kļūt depresīvs, lai arī kāds būtu gadalaiks – meklē palīdzību. Parunā ar terapeitu, piemēram, psihiatru, psihologu vai sociālo darbinieku. Vai arī apmeklē ārstējošo psihiatru, kurš varētu izvērtēt, vai ārstējošā medicīna varētu būt piemērojama. Nekad neuztver depresijas pazīmes kā nieku. Negaidi, kamēr tā atrisināsies pati no sevis. Dažreiz tas, kas sākās kā vasaras depresija, var pārvērsties par ilgi paliekošu klīnisko depresiju.
Plāno uz priekšu!
Vasaras depresijai ir viena priekšrocība – tu zini, kad tā tuvosies. Jūnijs ir atrodams kalendārā. Tāpēc, ja tu vēl jūties labi pavasarī, padomā par specifiskiem savas dzīves aspektiem, kas to padara grūtu vasarā. Kas to palīdzētu novērst? Kā vislabāk izbrīvēt laiku no darba un kā to pavadīt? Vai bērnu pierakstīšana vasaras nometnē varētu palīdzēt tikt vaļā no stresa? Tu jutīsies daudz drošāk, dodoties pretī vasarai, ja tev jau būs gatavs plāns.
Miegs
Atvaļinājumi, vasaras grilēšanas sezona, īsās naktis – viss iedrošina palikt augšā ilgāk nekā parasti. Taču pienācīga neizgulēšanās ir bieži sastopams depresijas aizsācējs.
Treniņi
Uzturi sevi formā. Daudzi pētījumi uzrāda, ka regulāra fiziskā aktivitāte var palīdzēt turēt depresiju pa gabalu. Tāpēc pat, ja ir pārāk karsts tavām parastajām aktivitātēm, atrodi citus veidus, kā būt aktīvam un pavadi vasaru ar smaidu.
- Nepārcenties ar uztura diētām un treniņa režīmiem.
- Nesāc vasaru ar diētu un treniņu vētru, lai ātri tiktu iekšā pagājušā gada peldkostīmā.
- Tas nenovēršami var tevi padarīt nelaimīgu.
- Tā vietā trenējies saprātīgi un ēd ar mēru.
- Ja tu uzsāksi ārprātīgi selektīvu diētu, tu, visticamāk, nespēsi tai turēt līdzi. Un šī “izgāšanās” galu galā padarīs tavu garastāvokli vēl sliktāku.
Pasargā sevi
Neļauj pienākumiem tevi nobremzēt. Varbūt tu vienmēr rīko lielas ģimenes pusdienas, taču, ja tu jūties stresa pārņemts, varbūt šogad ir vērts izlaist. Palūdz kādam citam, lai šogad uzņemas šo lomu. Neriskē ar savu labklājību tikai tāpēc, lai uzturētu tradīciju.
Padomā – kāpēc
Ja tu gadu pēc gada cīnies ar vasaras depresiju, pajautā sev, vai tam ir iemesls. Vai tev vasara asociējas ar grūtu laiku tavā pagātnē – mīļotā nāve vai šķiršanās? Vai tev iepriekš vasarā ir bijusi depresija? Nemaz to neapzinoties, tu, iespējams, zemapziņā esi sasaistījis vasaru ar bēdām – asociācija, kura ar katru vasaras depresijā pavadīto gadu kļūst stiprāka. Ja tev patiešām ir kāda nepatīkama saistība ar vasaru, tās sakārtošana varētu palīdzēt tev lauzt šo ciklu.
Parunā ar savu ārstu par medikamentu pielāgošanu. Ja tu lieto medikamentus, lai ārstētu depresiju un atklāj, ka vasara – gadu pēc gada – padara tavu depresiju dziļāku, parunā ar savu ārstu par devas maiņu. Varbūt pavasara beigās viņš tavu devu varētu paaugstināt un, tuvojoties rudenim, atkal samazināt?
Rūpīgi izplāno savu atvaļinājumu
Pirms rezervē lidmašīnas biļetes vai piekrāmē automašīnas bagāžnieku, pajautā sev – vai tu patiešām to vēlies? Vai tas ir pienākums pret radinieku? Vai tas padarīs tevi laimīgu? Vai tas iztērēs tavas finanses, uzkraus papildus stresu, liks atpalikt no pienākumu kaudzes darbā? Apsver alternatīvas. Tā vietā, lai paņemtu brīvu visu nedēļu uzreiz, varbūt labāk to sadalīt vairākās garās nedēļas nogalēs visas vasaras garumā? Varbūt atpūta, paliekot mājās, arī nemaz nav tik slikta? Neiesprosto sevi atvaļinājumā, kurš tāds nemaz nešķiet.
Nepārmet sev
Vasaras depresijai raksturīgā doma – visiem citiem ir tik jautri, kamēr tev – nē. Tu sev turpini jautāt, “kas man vainas?”. Nekas! Tu ieslogi sevi savā prātā! Tu dzīvo pats priekš sevis – dari to, ko pats vēlies, nevis to, ko no tevis sagaida citi.
Avots: www.webmd.com; www.smithsonianmag.com