Sezonālā depresija – arī vasarā! Uzzini, kā tā izpaužas, kāpēc un kā palīdzēt 0
Izpausmes var būt pretējas ziemas depresijai
Līdz ar vasaras saulgriežu iestāšanos, daudzi saules pielūdzēji uzkavēsies vietās, kur dienas gaisma lutina visilgāk un gaisa temperatūra ir augstāka. Bet pat 50 gadus pēc Edija Kohrana hita “Summer Blues” un pāris gadus pēc Lanas Del Rejas “Summertime Sadness” (“vasaras skumjas” – Tulk.), daži cilvēki var būt pārsteigti, uzzinot, ka vasarā var būt sezonālā depresija.
Lai arī sezonālā depresija ir biežāk sastopama īsajās, aukstajās ziemas dienās, iespējams, viens no desmit cilvēkiem no tās cieš tieši vasaras mēnešos.
“Gan vasaras, gan ziemas sezonālā depresija var nozīmēt, ka cilvēks piedzīvo pilnu klāstu ar klīniskās depresijas simptomiem, bezcerību, bezvērtības un noliegšanas sajūtas,” apgalvo psihiatrijas un bioinženierijas profesors Īens Kūks.
Citi simptomi ir krasi pretstati – kā pašas sezonas krāsainība. Ziemā sezonālās depresijas skartie bieži vien jūtas noguruši, guļ vairāk nekā parasti un mēdz pārēsties, pieņemties svarā. Vasaras depresija, tieši pretēji, bieži vien nes bezmiegu, apetītes zudumu, svara zudumu un nepacietības, steigas sajūtu. Vasaras sezonālā depresija var radīt arī pastiprinātu izolācijas sajūtu. Ja bēdām patīk kompānija, tad ziemas depresijas cietēji salīdzinoši viegli var atrast cilvēku, ar kuru mierīgi pavadīt laiku. Taču vasarā liekas, ka visiem citiem viss ir jautri un pozitīvi.
Tomēr joprojām paliek noslēpums, kāpēc daži cilvēki piedzīvo sezonālo depresiju tieši saules un prieka mēnešos. Daži pētījumi liecina, ka to rosina pārāk liela atrašanās saulē un lielais karstums. Citi zinātnieki atkal teoretizē, ka alerģijām un izmaiņām gulēšanas ieradumos un ilgajai dienasgaismai arī ir sava nozīme.
Par nelaimi tiem, kuriem ir vasaras depresija – ziemas sezonālā depresija un citas briesmas, kuras saistītas ar ziemas tumšo laiku, saņem lauvas tiesu pētnieku uzmanības. “Nav pietiekami daudz informācijas par vasaras sezonālo depresiju, lai pielāgotu speciālu ārstēšanas terapiju, kā tas ir ziemas sezonālās depresījas gadījumā,” saka Kūks. Viena bieži sastopama terapija – gaismas izmantošana, lai kompensētu par ziemas tumšajām dienām, visticamāk, nespēs palīdzēt tiem, kurus sezonālā depresija piemeklējusi vasaras garajās, gaišajās dienās. Lielākā daļa ārstējošo speciālistu iet soli pa solim un palēnām izstrādā ārstēšanās plānu katram vasaras depresijas pacientam individuāli.
Tad kāpēc kāds vispār cieš no sezonālās depresijas? Nesens smadzeņu pētījums iesaka, ka sezonai, kurā mēs esam piedzimuši, ir ilglaicīga ietekme uz to, vai mūs šī kaite var piemeklēt. Vanderbilta universitātes zinātnieki norādīja, ka smadzeņu apvidū, kurš varētu būt atbildīgs par iespējamo sasirgšanu ar sezonālo depresiju, atrodas neironi, kuri kontrolē serotonīna līmeņus. Serotonīns ir neiromediators, kurš palīdz regulēt garastāvokli – augsts tā līmenis rada laimes un prieka sajūtu, kamēr zemāki veicina depresiju.